Prawo do uzyskania informacji o zajęciu komorniczym z Urzędu Skarbowego

Jaki przepis daje mi prawo domagania się informacji o sygnaturze akt i wielkości zajęcia komorniczego z Urzędu Skarbowego?

Pytanie od: Nowak


Nasz ekspert odpowiada

Jak rozumiem mamy do czynienia z zajęciem komorniczym należności przysługującej Panu od Urzędu Skarbowego realizowanej przez komornika sądowego – w takim przypadku Pan, jako strona postępowania egzekucyjnego ma prawo przeglądać jego akta, a komornik powinien je Panu udostępnić. Co więcej – powinien Panu przesłać zawiadomienie o wszczęciu postępowania i później przesyłać „na bieżąco” wszystkie wysyłane zajęcia. Jeśli wie Pan, że do Urzędu Skarbowego wpłynęło zajęcie, ale nie ma Pan żadnych dodatkowych informacji, powinien Pan domagać się okazania kopii dokumentu, jaki wpłynął do Urzędu od komornika – z niego uzyska Pan wszystkie potrzebne dane.

Podstawą prawną domagania się takich danych od komornika jest przepis art. 9 w zw. kodeksu postępowania cywilnego – poniżej wklejam ich treść.

Art. 9. [Zasada jawności]

§ 1. Rozpoznawanie spraw odbywa się jawnie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Strony i uczestnicy postępowania mają prawo przeglądać akta sprawy i otrzymywać odpisy, kopie lub wyciągi z tych akt. Treść protokołów i pism może być także udostępniana w postaci elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe (system teleinformatyczny) albo innego systemu teleinformatycznego służącego udostępnianiu tych protokołów lub pism.

§ 2. Strony i uczestnicy postępowania mają prawo do otrzymania z akt sprawy zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku, chyba że protokół został sporządzony wyłącznie pisemnie. Przewodniczący wydaje z akt sprawy zapis dźwięku, jeżeli wydaniu zapisu obrazu i dźwięku sprzeciwia się ważny interes publiczny lub prywatny.

§ 3. Jeżeli posiedzenie odbyło się przy drzwiach zamkniętych strony i uczestnicy postępowania mają prawo do otrzymania z akt sprawy jedynie zapisu dźwięku.

Jeśli postępowanie prowadzi Urząd skarbowy – jest ono uregulowane Ustawą z dnia 17.06.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W takim przypadku podstawą uzyskania informacji będzie przepis art. 18 tej ustawy w powiązaniu z art. 8, art. 9, art. 10 i art. 61 par. 5 k.p.a.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.