Przedawnienie podatków

Miałem zadłużenie za nieopłacony podatek od sprzedaży nieruchomości, sprzedaż miała miejsce w 2012 r. caly czas przebywalem za granicą i nie mam meldunku w Polsce. Dwa lata temu, może więcej dowiedziałem się że komornik zajął mi konto, dziś wchodzę na to polskie konto a komornika już nie ma. Co sie stało, czy to uległo przedawnieniu? Czy mam sie czego obawiać? Żadnego listu z sądu nie otrzymałem. Boję się bo nie wiem jaki status ma teraz ta sprawa. Zadłużenie było na kwotę 19 000 zł. Kwota komornicza wyniosła okolo 34 000 zł. 

Pytanie od: Szymek


Nasz ekspert odpowiada

Należności podatkowe, inaczej niż cywilne, z chwilą przedawnienia wygasają (art. 59 § 1 pkt. 9 Ordynacji podatkowej). Zasady przedawnienia zobowiazań podatkowych określone są w art. 70 Ordynacji podatkowej, który wskazuje, że takie zobowiazania przedawniają się z upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w któym upłynął termin płatności podatku. Bieg terminu przedawnienia zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienie biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny.

Zasady przedawnienia w przypadku opisanym w pytaniu

Jeśli rozliczamy PIT do końca kwietnia każdego roku, a sprzedaż miała miejsce w roku 2012, to rozliczenie podatku powinno nastąpić do końca kwietnia 2013 r., a tym samym zobowiazanie powinno się przedawnić w maju 2018 r. - oczywiście gdyby nie toczyło się postępowanie egzekucyjne. A toczyło się. Kiedy został zastosowany środek w postaci zajęcia rachunku bankowego - nie wiadomo, a to decyduje o ustaleniu, czy zobowiazanie przedawniło się, czy też nie.

Podkreślam, że odpowiedź udzielona jest tylko na podstawie danych z pytania i może istnieć wiele (nie wskazanych w pytaniu) dokumentów i okoliczności, które doprowadzą do tego, że zalełość podatkowa będzie mogła być egzekwowana.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.