Przedawnienie pożyczki udzielonej przez osobę prywatną - czy i kiedy następuje?

Mam pytanko odnośnie przedawnienia pożyczki udzielonej od osoby prywatnej (rodziny). W roku 2011 (czyli tak około 8 lat temu została udzielona pożyczka na umowę, nie widniał na niej żaden termin spłaty). Proszę mi udzielić informacji czy w tym przypadku uległa ona przedawnieniu? Nadmieniam, iż przeczytałam parę artykułów, ale nie jestem ekspertem i nie wiem czy można domagać się zwrotu np. w sądzie? 

Pytanie od: Gosia


Nasz ekspert odpowiada

Umowa pożyczki zobowiązuje dwie strony do następujących świadczeń: pożyczkodawcę do udzielenia pożyczki (w określonej kwocie, terminie, transzach itd.), a pożyczkobiorcę do jej zwrotu (art. 720 kodeksu cywilnego). Termin zwrotu pożyczki nie musi zostać określony w umowie.

W przypadku, w któym umowa nie zawiera terminu zwrotu, to (zgodnie z art. 723 k.c.) pożyczkobiorca powinien zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę. Zatem jeśli nie ma termiu zwrotu pożyczki i pożyczkodawca nie wypowiedzeniał umowy pożyczki, to termin na zwrot jeszcze nie nastąpił, a tym samym nie mógł się rozpocząć bieg okresu przedawnienia, który rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 120 § 1 k.c.).

Niezależnie od powyższego, jeśli pożyczka nie była udzielona w ramach działalności gospodarczej, to powinien odnosić się do niej jeszcze 10-letni termin przedawnienia, zatem i tak nie powinna być przedawniona.

Przed skierowaniem sprawy do sądu proszę jednak wysłać wypowiedzenie w trybie art. 723 k.c.

4
/ 5
(liczba głosów: 
3
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.