Przekazanie darowizny - gotówka czy przelew?

Czy w przypadku darowizny w formie pieniężnej w I grupie podatkowej, zawsze musi ona odbywać się poprzez konto bankowe?

Pytanie od: Ja_B


Nasz ekspert odpowiada

Darowizna zgodnie z kodeksem cywilnym wymaga formy aktu notarialnego ale darowizna jest skuteczna również jeśli zostanie wykonana, nawet jeśli nie miała formy aktu notarialnego. Zatem nie ma obowiązku dokonywania darowizny w szczególnej formie.

Warto jednak wskazać, że przekazanie jej w gotówce naraża obdarowanego z I grupy podatkowej na utratę zwolnienia z podatku od spadków i darowizn zgodnie z art. 4a Ustawy o tym podatku, dlatego lepiej przekazywać darowiznę przelewem.

0
/ 5
(liczba głosów: 
0
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.