Rezygnacja ze ściągania odsetek komorniczych

Były mąż z tytułu podziału majątku miał do spłacenia pewną kwotę. Ponieważ tego nie zrobił została wdrożona egzekucja komornicza. W chwili obecnej kwota główna została spłacona ale pozostały jeszcze odsetki. Komornik co miesiąc potrącał mu z renty pewną kwotę dla mnie i dla siebie. Ponieważ były mąż jest w zlej sytuacji finansowej. a ja swoją należność główną już odzyskałam, chciałabym aby komornik przestał już dokonywać dalszych potrąceń odsetek, które dłużnik musiałby płacić do końca życia dla mnie i komornika. Czy jest taka możliwość aby nie trzeba było komornikowi zapłacić za rezygnację ze ściąganie odsetek od długu. Nadmieniam, że wskazałam rentę do ściągania należności a teraz dłużnik osiągnął już wiek emerytalny. Jak należałoby to zrobić?

Pytanie od: Barbara


Nasz ekspert odpowiada

Wierzyciel na wniosek którego prowadzone jest postępowanie egzekucyjne zawsze może zrezygnować z dalszej egzekucji składając wniosek o umorzenie postępowania. Możliwe jest też zawarcie z dłużnikiem porozumienia, na podstawie którego to dłużnik będzie mógł złożyć skuteczny wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Każda z tych czynności będzie wiązała się z koniecznością rozliczenia opłaty komorniczej. Dodam, że poniższa odpowiedź z uwagi na treść pytania (wskazującą na to, że egzekucja toczy się od jakiegoś czasu) została przygotowana w oparciu o przepisy obowiązujące przed 1.01.2019 r. ze względu na to, że do postępowań wszczętych przed tą datą nie ma zastosowania Ustawa z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych (o czym mówi art. 52 i art. 54 tej ustawy).

Zgodnie z art. 49 ust. 2 wcześniej obowiązującej Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji, w przypadku umorzenia postępowania na wniosek wierzyciela, komornik powinien pobrać od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania. Opłata od ściągniętych już należności (zapewne w wysokości 15% została już wyegzekwowana od dłużnika i rozliczona).

W treści pytania wskazano, że komornik wyegzekwował kwotę równą wartości należności głównej i do zapłaty zostały tylko odsetki. O ile z perspektywy wierzyciela możliwe jest takie podejście, o tyle komornika wiąże art. 1026 k.p.c., zgodnie z którym komornik zalicza ściągnięte należności najpierw na koszty postępowania, odsetki, a dopiero na końcu na tzw. sumę dłużną. Zatem przy ewentualnym umorzeniu postępowania komornik powinien zwrócić tytuł wykonawczy na podstawie którego prowadził egzekucję zaznaczając, jaka kwota należności głównej została do wyegzekwowania. W postanowieniu o umorzeniu, albo w późniejszym postanowieniu, komornik od tej właśnie kwoty naliczy 5% i obciąży nimi dłużnika.

Warto dodać, że jeśli dłużnik jest w wyjątkowo złej sytuacji finansowej może zwrócić się o zmniejszenie wysokości opłaty zgodnie z art. 49 ust. 7 i nast. Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

0
/ 5
(liczba głosów: 
0
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.