Skradzione pieniądze z konta w banku - co robić?

Chciałabym się dowiedzieć co mogę zrobić w przypadku skradzionych pieniędzy z konta w banku Millennium. Zostały wykonane nieautoryzowane płatności z mojego konta na różne konta prawdopodobnie poza granicą Polski. Nie otrzymałam wówczas żadnego sms'a z prośbą o potwierdzenie transakcji ani nie było wymagane hasło. Gdyby nie limit na koncie nawet bym się nie dowiedziała o zaistniałej sytuacji. Kwota jaką skradziono to około 5 tysięcy złotych. Byłam już w banku, dzwoniłam do Visa i karta jak i konto zostało zablokowane. Sprawa również została zgłoszona na policję. Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Pytanie od: Natalia


Nasz ekspert odpowiada

Kradzież pieniędzy przelewem (nie kartą), jeśli dokonała go nieuprawniona osoba, to sytuacja za którą odpowiedzialność ponosi bank. Zasady tej odpowiedzialności uregulowane są w Ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.

Zgodnie z art. 44 ww. ustawy należy niezwłocznie powiadomić bank o stwierdzonych nieautoryzowanych, niewykonanych lub nienależycie wykonanych transakcjach. Bank powinien nie później niż do końca dnia roboczego następującego po dniu stwierdzenia wystąpienia nieautoryzowanej transkacji albo otrzymaniu zgłoszenia - zwrócić kwotę, którą został obciążony rachunek (art. 46 ust. 1). Uwaga - to bank ma obowiązek udowodnić, że transakcja została właściwie autoryzowana.

Zatem - jeśli bank nie zwrócił dotychczas kwoty objętej przelewami, należy złożyć reklamację. A w przypadku nieuwzględnienia jej - zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.