Spłata kredytu hipotecznego przy zmianie własności lokalu w kontekście darowizny

Kilka lat temu moi rodzice kupili mieszkanie na kredyt hipoteczny. W chwili obecnej mieszkanie chcą przekazać na mnie w formie darowizny. Chciałbym zaciągnąć na siebie nowy kredyt hipoteczny w celu spłaty zobowiązania moich rodziców - bank dopuszcza taką możliwość. Czy z punktu widzenia urzędu skarbowego rodzice muszą zgłosić darowiznę w postaci spłaty ich kredytu? Należy podkreślić, że przekazują mi mieszkanie w formie darowizny tak więc nie ma fizycznie rzeczy, która pozostałaby im w rozumieniu definicji darowizny.

Pytanie od: Marcin


Nasz ekspert odpowiada

Opisana "zamiana" może być traktowana w świetle przepisów prawa cywilnego w różny sposób np. jako dwie darowizny, jako sprzedaż ze świadczeniem w miejsce wypełnienia (tj. spłaceniem roszczenia zamiast zapłaty ceny), jako zwykła sprzedaż wywołująca zobowiązanie, które potem zostanie przeniesione na bank w formie przekazu z art. 921 k.c.

Jeśli rodzice darują dziecku mieszkanie, albo dziecko spłaci należność rodziców, zawsze będzie wywoływało to skutki w sferze prawa podatkowego powodujące co najmniej konieczność złożenia deklaracji. Warto jednak pamiętać, że relacje te można ułożyć rozmaicie i każdy sposób będzie miał inne konsekwencje podatkowe. Zatem zanim jakiekolwiek działania zostaną podjęte, warto zaprojektować je z udziałem doradcy podatkowego.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.