Spłata wierzytelności na depozyt sądowy - czy wierzyciel może odmówić przyjęcia depozytu z sądu?

Dokonałam wpłaty wierzytelności wynikającej z wzajemnych potrąceń na depozyt sądowy dnia 02.01.2019 r., czyli dnia wymagalności i powiadomiłam o tym wierzyciela. On jednak 03.01.2019 r. poprzez mail napisał, że wierzytelność mam wpłacić na konto kancelarii jego adwokata, bo nie przyjmie depozytu z sądu. Czy ja muszę tak zrobić jak on chce? Ja swoje świadczenie spełniłam. Nie moja wina, że wcześniej nie dał mi takiej dyspozycji. Po drugie nie wiem czy w ogóle można tak spłacać wierzyciela na konto jego pełnomocnika.

Pytanie od: Mariola


Nasz ekspert odpowiada

Wpłata świadczenia dłużnika do depozytu sądowego musi być poprzedzona stosownym postępowaniem przed sądem. Depozyt nie działa niestety "na życzenie". Nie zawsze też taka wpłata może doprowadzić do zwolnienia się ze zobowiązania dłużnika.

Dłużnik może złożyć przedmiot świadczenia do depozytu np. jeżeli nie wie kto jest wierzycielem, lub jeżeli nie zna miejsca jego zamieszkania lub siedziby, albo jeśli wierzyciel nie ma pełnej zdolności do czynności prawnej ani przedstawiciela, bądź jeżeli zaistniał spór o to, kto jest wierzycielem. Dodakowo dłużnik może być uprawniony do wpłacenia należności jeśli świadczenie nie może być spełnione na rzecz wierzyciela, albo w przypadku zwłoki wierzyciela - gdy bez uzasadnionego powodu bądź uchyla się on od przyjęcia zaofiarowanego świadczenia bądź odmawia dokonania czynności, bez której świadczenie nie może być spełnione, bądź oświadcza dłużnikowi że świadczenia nie przyjmie.

Wpłata do depozytu wymaga wcześniejszego prawomocnego postanowienia sądu o zezwoleniu na złożenie depozytu albo (przy wpłacie środków pieniężnych) równoczesnego z wpłatą złożenia wniosku - art. 6932 k.p.c. Jeśli sąd uwzględni wniosek dłużnika - świadczenie będzie uważane za złożone do depozytu z chwilą faktycznej wpłaty (wstecznie). Ważne złożenie do depozytu sądowego Kodeks cywilny zrównuje w skutkach ze spełnieniem świadczenia (art. 470 K.c.).

2
/ 5
(liczba głosów: 
2
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.