Sprzedaż długu do firmy windykacyjnej bez wycofania wniosku od komornika

Witam, bank, w którym miałam zadłużenie podał sprawę do komornika. Po pewnym czasie bank sprzedał dług do firmy windykacyjnej, ale wniosku od komornika nie wycofał. Zawarłam ugodę z firmą windykacyjną na comiesięczną spłatę długu, ale komornik nie odpuszcza, zajmuje mi kolejne konta, a przecież bank nie jest już wierzycielem. Czy mam zwrócić się do banku z prośbą o wycofanie wniosku o egzekucję czy może to zrobić firma windykacyjna w moim imieniu? 

Pytanie od: Mariola


Nasz ekspert odpowiada

Zmiana wierzyciela (np. w związku ze sprzedażą wierzytelności) po wszczęciu postępowania egzekucyjnego jest możliwa i nie musi być związana z umorzeniem postępowania.

Wynika to z art. 788 § 1 k.p.c., zgodnie z którym sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz nabywcy wierzytelności, gdy przejście tej wierzytelności będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym; albo nowy wierzyciel wstąpi do postępowania po prostu na podstawie art. 8041 k.p.c. Zatem ani firma windykacyjna, ani bank nie musiał kończyć postępowania egzekucyjnego.

Jednakże jeśli nowy wierzyciel (firma windykacyjna) zawarł ugodę na podstawie której rozłożył należności na raty, a mimo to postępowanie jest kontynuowane, to należy zwrócić się:

  • do starego wierzyciela - banku z wnioskiem o złożenie wniosku o umorzenie postępowania;
  • do nowego wierzyciela - firmy windykacyjnej - z wnioskiem o interwencję i zgłoszenie się do komornika i co najmniej wycofanie zajęć i zawieszenie postępowania

wskazując w obu pismach, że w przypadku braku reakcji w terminie np. 21 dni, dłużnik wystąpi do sądu z pozwem z art. 840 § 1 pkt. 2 k.p.c., w myśl którego dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.