Świadczenia z tarczy antykryzysowej a zajęcie komornicze

Dlaczego bank, mimo iż środki z tzw. tarczy i wspomagające jej działania są wyjęte spod zajęcia komorniczego, i tak wysyła do komornika? Czy nie jest to łamanie prawa przez banki .....bank wie skąd te środki pochodzą a mimo to robi to? Czy jest jakaś możliwość karania takie banki za łamanie postanowień rządu i ich zapewnień co do funkcjonowania tarczy? Czy 30 złoty za taki przelew usprawiedliwia działanie pazernego banku, który musi zarabiać , jakby inni nie musieli? Żałosne, pozdrawiam serdecznie i proszę o wskazówki co z tym zrobić w miarę skutecznie.

Pytanie od: Piotr


Nasz ekspert odpowiada

Środki pochodzące z tzw. tarczy są zwolnione spod zajęcia i nie powinny zostać przekazane komornikowi. Wypowiadał się na ten temat dobitnie rząd i znalazło to odzwierciedlenie w przepisach ustaw dotyczących tzw. tarczy (np. art. 15 zzda ust. 10, art. 15 zze ust. 12, art. 15zze2 ust. 13 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.2020.374 ze zm.).

Jeśli środki zostały przekazane komornikowi na podstawie ogólnego zajęcia wierzytelnosci rachunku bankowego, to komornik prawdopodobnie nie ma wiedzy i świadomości, że otrzymał środki z Tarczy. Warto jednak sprawdzić tę okoliczność w celu ustalenia podstaw jego odpowiedzialności. Nie powinno to jednak powstrzymać dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym od zwrócenia się do komornika z pismem zawierającym żądanie zwrotu bezprawnie pobranej kwoty (być może nie zdążył jej jeszcze przekazać wierzycielowi).

W innej sytuacji jest bank. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie V ACa 80/19, to na banku ciąży obowiązek zajęcia tylko tych, które mogą podlegać egzekucji. Dlatego należy niezwłocznie zwrócić się do banku z reklamacją i żądaniem naprawienia szkody (tj. zwrotu środków oraz pobranej opłaty za przelew). W sytuacji braku odpowiedzi, warto zwrócić się o pomoc np. do Rzeczynika Finansowego albo Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.