Świadczenie przedemerytalne - komu i kiedy się należy

Moja mama ma 57 lat i jest w wieku ochronnym, jeżeli pracodawca chciałby jej zmienić etat z całego na pół i po jakimś czasie by ją zwolnił, to czy będzie się jej należało świadczenie przedemerytalne?

Pytanie od: Ola


Nasz ekspert odpowiada

Pracownicy w wieku ochronnym tj. tacy, którzy mają mniej niż 4 lata do osiągnięcia wieku przedemerytalnego, są chronieni przed wypowiedzeniem umowy o pracę (art. 39 kodeksu pracy - dalej k.p.). Możliwe jest ono wyjątkowo np. jeśli pracownik uzyskał prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

W dużym stopniu tacy pracownicy są także chronieni przed zmianą umowy o pracę narzuconą przez pracodawcę tj. wypowiedzeniem zmieniającym. Dopuszczalne jest ono tylko jeśli stało się konieczne ze względu na:

  • wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy albo
  • stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania. 

Zatem osoba, która w okresie najbliższych 4 lat uzyska prawo do emerytury powinna czuć się bezpieczna na swoim stanowisku pracy.

Świadczenie przedemerytalne

Gdyby jednak doszło do rozwiazania umowy z osobą w wieku ochronnym, to świadczenie przedemerytalne może zostać przyznane przez ZUS jeśli osoba, która się o nie ubiega przez okres co najmniej 180 dni pobierała zasiłek dla bezrobotnych i nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna oraz nie odmówiła przyjęcia zatrudnienia w okresie pobierania zasiłku (potrzebne zaświadczenie urzędu pracy).

Ważne przyczyny rozwiązania umowy o pracę

Świadczenie przedemerytalne może być przyznane jeśli rozwiazanie umowy o pracę nastąpiło z powou likwidacji lub niewypłacalności pracowdawcy, albo z przyczyn dotyczących zakładu pracy np. likwidacji stanowiska, przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych itd., przejścia zakładu pracy na inny podmiot. Świadczenie może być także przyznane jeśli to pracownik rozwiąże umowę - o ile to rozwiązanie nastąpiło z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracodawcy (art. 55 § 11 kodeksu pracy).

Istotne jest też przepracowanie wymaganego przepisami orkresu pracy.

Termin złożenia wniosku o świadczenie przedemerytalne

Termin na złożenie wniosku wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego wynosi 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy dokumentu potwierdzającego pobieranie zasiłku przez 180 dni.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.