Umorzenie zaległości z Funduszu Alimentacyjnego - kiedy i w jakiej wysokości jest możliwe?

Chciałem sie dowiedzieć czy można umorzyć zaległości w funduszu alimentacyjnym oraz czy jest możliwość zminimalizowania mojego zadłużenia lub bym mógł płacic tylko do funduszu, a nie przez komornika?

Pytanie od: Maciej


Nasz ekspert odpowiada

Zasady postępowania funduszu alimentacyjnego oznaczone są w Ustawie z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz. U. 2019 poz. 670 ze zm.). Zgodnie z art. 27 ust. 1. Dłużnik alimentacyjny jest obowiązany do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej, łącznie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. Jeśli dłużnik nie zwrócił do funduszu wypłaconych środków, to zgodnie z art. 27 ust. 3 ww. ustawy, należności te podlegają ściągnięciu wraz z odsetkami w drodze egzekucji sądowej. Zatem - przy braku dobrowolnej spłaty organ prowadzący sprawę nie ma wyboru i musi korzystać z pomocy komornika.

Dłużnik alimentacyjnym może ubiegać się o umorzenie należności na podstawie art. 30 ustawy, zgodnie z którym organ właściwy dłużnika może umorzyć należności w łącznej wysokości:

  • 30%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 3 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów,
  • 50%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 5 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów,
  • 100%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 7 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów.

Jeśli sytuacja dochodowa i rodzinna dłużnika alimentacyjnego uzasadnia rozłożenie należności na raty, odroczenie, albo umorzenie w całości lub w części, to może on złożyć do właściwego organu wniosek - po jego rozpatrzeniu organ wyda decyzję administracyjną, która może dla dłużnika okazać się korzystna.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.