Umowa dożywocia - co oznacza i jakie wynikają z niej obowiązki

Co daje nam umowa dożywocia? Czy od niej należy odprowadzić podatek? Czy przy umowie dożywocia można zaciągnąć kredyt hipoteczny np.: na rozbudowę?

Pytanie od: Mario85


Nasz ekspert odpowiada

Umowa dożywocia uregulowana jest w przepisie art. 908 i nast. k.c. Zgodnie z tą umową w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie.

Na czym polega umowa dożywocia?

Jeśli nic innego nie wynika z umowy - nabywca powinien przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Jak wynika z powyższego, zawarcie umowy dożywocia powoduje przeniesienie własności nieruchomości, zatem jedna ze stron staje się jej właścicielem. W takim przypadku może rozporządzać tą nieruchomością jak właściciel, w tym np. rozbudowywać, obciążać hipoteką (np. na zabezpieczenie kredytu), sprzedać itd.

Czy umowa dożywocia podlega opodatkowaniu?

Co do opodatkowania umowy dozywocia - istnieje niejednolite orzecznictwo w tym zakresie, choć w przeważającej części interpretacji wskazuje się, że dożywotnik (tj. zbywca nieruchomości) nie płaci PIT. Wydaje się, że w tek kwestii rozstrzygająca jest uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie II FPS 4/14, gdzie opowiedziano się za ww. poglądem wskazując, że nie da się określić wysokości przychodu dożywotnika na podstawie umowy dożywocia.

0
/ 5
(liczba głosów: 
0
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.