Umowa zawarta ustnie - czy jest wiążąca?

Czy umowa pośrednictwa w sprzedaży (nie chodzi o nieruchomości tylko drobne przedmioty codziennego użytku) zawarta ustnie jest wiążąca? Chodzi o sytuację, gdy sprzedawca umówi się z pośrednikiem, że ten znajdzie mu klienta i pobierze za to jakiś procent.

Pytanie od: Jacob


Nasz ekspert odpowiada

Każda umowa w prawie polskim może być dokonana w dowolnej fomie - ustnie, a czasem nawet bez słów. Przykładem tych ostatnich może być wejście do autobusu i skasowanie biletu - w taki sposób zawieramy umowę przewozu.

Jeśli dla ważności umowy nie ma większych wymagań wyraźnie wskazanych w przepisach prawa (np. dla umów zawieranych w ramach zamówień publicznych konieczna jest forma pisemna), to umowa zawarta ustnie wiąże strony i powinna zostać wykonana. W przypadku jej niewykonania strona pokrzywdzona może dochodzić odszkodowania zgodnie z art. 471 i nast. k.c. Problematyczne w takim wypadku może okazać się udowodnienie tego, że umowa w ogóle została zawarta oraz jakie zobowiązania zaciągnęły strony. Jeśli poszkodowany nie będzie umiał tego wykazać - sprawę w sądzie przegra.

4
/ 5
(liczba głosów: 
2
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.