Upadłość pracodawcy a zaległe wynagrodzenie

Co robić jak pracodawca ogłosił upadłość? Czy otrzymamy wynagrodzenie za pracę?

Pytanie od: Mario85


Nasz ekspert odpowiada

W przypadku ogłoszenia upadłości pracodawcy, wszelkie wierzytelności przypadające od niego za okres do dnia ogłoszenia upadłości rozliczane są zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe, które przyznaje roszczeniom pracowniczym uprzywilejowaną pozycję przed innymi roszczeniami oraz Ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie rosczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

Zgodnie z tymi przepisami syndyk masy upadłości niezwłocznie wypłaca pracownikom ze środków z Funduszu Gwarantowancyh Świadczeń Pracowniczych wynagrodzenie za pracę za okres 3 miesięcy oraz za czas niezdolności pracownika do pracy na skutek choroby i wynagrodzenia za czas urlopu pracowniczego, jak również odprawy pieniężne, ekwiwalent za niewykorzystany urlop, odszkodowania z art. 36[1] k.p. i dodatku wyrównawczego z art. 230 i 231 k.p. Dodatkowo roszczenia wynikające ze stosunku pracy za czas przed ogłoszeniem upadłości zaliczane są do kategorii pierwszej należności spłacanych z masy upadłości, co oznacza, że zostaną zapłacone z pierwszych kwot uzyskanych przez syndyka. W celu doprowadzenia do zapłaty wynagrodzenia należy zgłosić wierzytelność do sądu prowadzącego postępowanie upadłościowe i upewnić się, że została wpisana na listę wierzytelności. A potem ... uzbroić się w cierpliwość (jeśli zaległości pracodawcy są większe niż 3 miesiące), ponieważ postępowanie upadłościowe zwykle trwa dłużej niż rok.

2.6
/ 5
(liczba głosów: 
33
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.