Wyegzekwowanie zadośćuczynienia od osadzonego w zakładzie karnym

Sąd karny zasadził mi kwotę 10000 tys zł tytułem naprawienia szkód jakie poniosłem w wyniku napadu rabunkowego na mojej osobie. Zaznaczam iż sprawca odbywa wyrok w zakładzie karnym, pytam jaka jest szansa wyegzekwowania owej kwoty przez komornika i jakie są koszty postępowania egzekucyjnego? Dziękuję za odpowiedź.

Pytanie od: Antoni K


Nasz ekspert odpowiada

W przypadku zasądzenia przez sąd karny kwoty zadośćuczynienia bądź odszkodowania osoba poszkodowana uzyskuje tytuł egzekucyjny i dzięki temu nie musi już dochodzić takiej należności przed sądem cywilnym.

Takie działanie pozwala na zaoszczędzenie wydatków oraz czasu, bo przed sądem cywilnym konieczne byłoby prowadzenie sprawy prawie od początku. Takiemu wyrokowi, zgodnie z art. 107 kodeksu postępowania karnego, sąd karny nadaje klauzulę wykonalności. Od tego momentu sprawą powinien zająć się komornik sądowy, do którego należy złożyć wniosek egzekucyjny

Od czego zależy czy kwota zasądzona przez sąd od osadzonego będzie wyegzekwowana?

To czy kwota zasądzona od skazanego będzie możliwa do wyegzekwowania zależy od stanu majątkowego tej osoby. Być może sprawca w zakładzie karnym pracuje zarobkowo, co warto sprawdzić i możliwe jest zajęcie jego wynagrodzenia. Komornik zweryfikuje również czy sprawca posiada np. nieruchomości, samochody albo inny majątek, z którego można prowadzić egzekucję. Warto również skierować stosowne zapytania do Policji i prokuratury - być może okaże się, że zostały zabezpieczone np. wartościowe przedmioty skazanego, które będzie można zająć w postępowaniu egzekucyjnym.

1
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.