Wypowiedzenie umowy pożyczki przy nadpłacie - czy jest możliwe?

Witam, nadpłaciłam pożyczkę o kilka rat do przodu, a mimo to dostałam wypowiedzenie pożyczki w formie smsa. Wcześniej nikt nie wysłał zapytania dlaczego ustały płatności rat - taki jest zapis w umowie, że w przypadku ostatniej płatności, następna musi być zapłacona najpóźniej do 6 tyg. To są raty tygodniowe. Ja w czerwcu nadpłaciłam do listopada. Czy firma może mi faktycznie wypowiedzieć umowę, pomimo tego, że z ich strony nie było żadnych pytań czy ponagleń?

Pytanie od: Lena


Nasz ekspert odpowiada

Umowa pożyczki regulowana jest przepisami ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z art. 48 ust. 1 tej ustawy każdy konsument ma prawo do częściowej (albo całościowej) spłaty takiej pożyczki przed terminem, co powinno z resztą spowodować automatyczne obniżenie kosztów kredytu (art. 49). Zatem "nadpłacenie" rat nastąpiło w ramach prawa wynikającego z ustawy.

Jeżeli umowa zastrzega, że płatność rat musi następować najrzadziej co 6 tygodni, powinna też określać sankcję za naruszenie takiego zapisu. Jeżeli jednak umowa uprawniałaby pożyczkodawcę do rozwiązania umowy tylko dlatego, że pożyczkodawca nie zachował ustalonej częstotliwości spłat (mimo tego, że płacił więcej i nie ma zadłużenia), to taki zapis wydaje się niesprawiedliwy do tego stopnia, że powinien zostać uznany za klauzulę niedozwoloną (tzw. abuzywną) i nie powinien być wiążący dla konsumenta.

Warto jednak przyjżeć się szczegółowo umowie i sprawdzić jak rozliczane są nadpłaty oraz wyjaśnić sprawę z pożyczkodawcą.

Co do ostatniego pytania - rozwiązanie umowy powinno nastąpić w formie umożliwiającej pożyczkobiorcy zapoznanie się z oświadczeniem o rozwiązaniu oraz przyczynami takiego postępowania po stronie pożyczkodawcy. SMS wydaje się co najmniej niewystarczający. To również warto zweryfikować w umowie pożyczki - w szczególności warto sprawdzić, czy rozwiązanie umowy nie powinno być zgodnie z umową poprzedzone wezwaniem do zapłaty.

5
/ 5
(liczba głosów: 
2
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.