Wysokość odsetek umownych po przejęciu wierzytelności z 2004 roku

Czy odsetki 40% określone jako umowne w Umowie pożyczki w Kasie im. F. Stefczyka w 2004 roku powinny zostać zmienione we wniosku egzekucyjnym z 2011 roku na obowiązujące po wprowadzeniu art. 359 par.2 kc wg. art. 481 par.2 (1)? Czy Firma która prawnie przejęła wierzytelność może żądać 40% odsetek w przypadku niespłaconego w całości lub części długu?

Pytanie od: BARBARA


Nasz ekspert odpowiada

Ograniczenie w wysokości stopy procentowej odsetek zostało wprowadzone do kodeksu cywilnego w aktualnym brzmieniu dopiero 20.02.2006r. określając te odsetki jako 4x stopa kredytu lombardowego NBP z jednoczesnym wyłączeniem skuteczności zapisów umownych zastrzegających odsetki w wyższej stopie. Zatem umowa zawarta w 2004 roku skutecznie mogła takie odsetki zastrzegać i sąd winien był je zasądzać dlatego, że nowe przepisy odnosiły się tylko do czynności prawnych, które nastąpiły po 20.02.2006r.

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego nabywca wierzytelności wstępuje (co do zasady) w sytuację prawną zbywcy, w związku z czym nabył skutecznie wierzytelność w takim "kształcie" w jakim przysługiwała zbywcy. Zatem - na pierwszy rzut oka - wydaje się, że aktualny wierzyciel może egzekwować należność (oczywiście jeśli nie jest przedawniona) zgodnie ze stopą procentową zastrzeżoną w umowie. Nie wszystko jednak stracone.

Zgodnie z orzecznictwem dłużnikowi w opisanym przypadku przysługuje powództwo przeciwegzekucyjne tj. może domagać się korekty wyroku (lub nakazu) i zmniejszenia zasądzonych odsetek. Potwierdza to m.in. wysok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 5.06.2008r. w sprawie I ACa 1297/17:" Wejście w życie ustawy z 2005 r. spowodowało, iż zobowiązania zapłaty odsetek za opóźnienie, które stwierdzone były wcześniej tytułami wykonawczymi, w zakresie, w którym odsetki te przekraczały wysokość wprowadzonych ustawą z 2005 r. odsetek maksymalnych (art. 359 § 2(1) k.c.), wygasły i od tego dnia należały się tylko odsetki maksymalne (art. 359 § 2(2) k.c.). W związku z tym wejście w życie ustawy z 2005 r. w tym zakresie stanowi zdarzenie, o którym mowa w art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c., mogące uzasadniać powództwo opozycyjne.

3.5
/ 5
(liczba głosów: 
2
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.