Wznowienie postępowania po umorzeniu egzekucji komorniczej

Czy po umorzeniu zaległości niespłaconej pożyczki z banku, komornik może wznowić postępowanie w sprawie?

Pytanie od: Wioletta


Nasz ekspert odpowiada

Umorzenie postępowania egzekucyjnego może nastąpić z różnych przyczyn. Jeśli postępowanie umarzane jest w sytuacji, w której nie doszło do spłaty dochodzonej należności w całości, komornik zwraca tytuł wykonawczy wierzycielowi i ten może go jeszcze raz użyć do wszczęcia kolejnej egzekucji. Komornik zwykle nie podejmuje postępowania bez inicjatywy wierzyciela.

Jeśli umorzenie, o którym mowa w pytaniu nie dotyczy postępowania, ale stanowi umorzenie zaległości w rozumieniu kodeksu cywilnego, tj. mowa tu o czynności prawnej na mocy której wierzyciel zwolnił dłużnika od zobowiązania, a dłużnik zwolnienie przyjął, to sytuacja wygląda inaczej. Wierzytelność objęta umorzeniem wygasa i "znika", a wierzyciel nie może jej już dochodzić. Jeśli umorzył dłużnikowi należność w całości - nie może dochodzić jej nawet w najmniejszej części. Gdyby jednak wierzyciel mimo umorzenia długu, jeszcze raz wszczął postępowanie egzekucyjne, to dłużnik może się przed tym bronić powództwem opozycyjnym z art. 840 k.p.c. wskazując, że po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowązanie wygasło.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.