Zajęcie emerytury przez komornika

Witam! Bardzo prosze o odpowiedz na pytanie czy komornik może zająć 25 procent mojej emerytury czy emerytury najniższej? W przypadku emerytury najniższej pozostanie mi ok 650 zł, a mam na utrzymaniu męża. Dziekuję.

Pytanie od: Joanna


Nasz ekspert odpowiada

Zgodnie z aktualnymi przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych podwyższono wysokość kwoty wolnej od zajęcia komorniczego dla rent i emerytur do 75% emerytury: w myśl przepisu art. 139 ust. 1 pkt. 5 w zw. z art. 140 ust. 1 pkt. 3 Ustawy komornik może zająć kwotę do 25% "wysokości świadczenia".

Taki próg obowiązuje przy zwykłym zajęciu komorniczym, tj. nie dotyczącym świadczeń alimentacyjnych albo należności za pobyt w domach pomocy społecznej lub zakładach opiekuńczo-leczniczych. Wolna całkowicie od potrąceń jest kwota stanowiąca równowartość 75% najniższej emerytury. Tym samym w przypadku świadczenia z tytułu emerytury wg. stawek obowiązująych od 1.03.2018 r. komornik powinien pozostawić dłużnikowi kwotę 772,35 zł (75% z najniższej emerytury tj. 1029,80 zł).

3
/ 5
(liczba głosów: 
6
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.