Zajęcie komornicze mienia należącego do krewnych dłużnika

Czy komornik może zająć mienie, które nie należy do dłużnika, ale jest z tą osobą spokrewniony?

Pytanie od: Dominika


Nasz ekspert odpowiada

Komornik powinien egzekwować należność od dłużnika, co oznacza, że może zająć tylko mienie dłużnika. Każda inna osoba jest tzw. osobą trzecią i jej majątek powinien być zwolniony spod zajęcia jeśli wykaże, że dłużnik nie jest jego właścicielem.

Tytuł wykonawczy a prawo komornika do zajmowania mienia

Stopień pokrewieństwa nie powinien mieć tu znaczenia ze względu na to, że komornik nie ma prawa badać takich okoliczności - musi działać na podstawie i w granicach tytułu wykonawczego, który określa dłużnika. I tylko majątek dłużnika może podlegać zajęciu. Jeśli osoba spokrewniona jest na tytule wykonawczym ze względu na to, że np. poręczyła za spłatę zobowiązań, to traktowana jest na równi z dłużnikiem i komornik może zajmować jej majątek. Jeśli na tytule wykonawczym tej osoby nie ma, to komornik nie powinien zajmować jej majątku.

Zwolenie rzeczy nienależącej do dłużnika zajętej przez komornika

Oczywiście komornik nie może z góry zakładać czy dana rzecz jest majątkiem dłużnika, dlatego czasem zajmuje rzeczy, które są w miejscu z dłużnikiem związanym (np. siedzibie firmy, mieszkaniu, domu). W celu zwolnienia rzeczy nie należącej do dłużnika, która została zajęta w taki sposób, należy złożyć stosowny wniosek do komornika i do wierzyciela. Jeśli mienie nie zostanie zwolnione spod zajęcia w terminie 30 dni należy złożyć pozew o zwolnienie spod zajęcia (art. 841 k.p.c.).

Inna sytuacja może być w przypadku mienia małżonków - komornik może egzekwować należność z majatku wspólnego o ile posiada klauzulę wykonalności i przeciwko dłużnikowi i przeciwko jego małżonkowi.

2.5
/ 5
(liczba głosów: 
15
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.