Zajęcie komornicze wynagrodzenia i zasiłku opiekuńczego

Witam, mam pytanie odnośnie zajęcia komorniczego. W dniu 17.02 bank poinformował mnie ze wpłynęło zajęcie komornicze rachunku na kwotę 1666,00 zł więc czekałam na pismo i do dnia dzisiejszego takiego nie otrzymałam, ale to już ustalam z kancelarią. Ale sprawa dalej wygląda tak że w marcu wypłata (do ręki bo brałam w kadrach) to ok. 2100 zł (za cały miesiąc ze świętami i dodatkami za nocki) niewiedzac jeszcze że zajęto również wynagrodzenie za pracę (na ok. 1800 zł ten sam komornik) u pracodawcy dopiero po tygodniu jak dostałam pasek rmua zobaczyłam, że pobrano na egzekucję ok. 900 zł. Następnie w kwietniu otrzymalam 2021.17 zl gdzie 906.00 zł za 12 dni dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko do 8 r.ż z powodu Covid-19 i reszta za 13dni - wypłata za przepracowane dni. Z tej wypłaty potrącono na egzekucję na kwotę 260,00 zł. Teraz w maju za kwiecień dostałam tylko ten dodatkowy zasiłek równy 980,00 zł, bo zaliczka na podatek 200 zł i 480 zł na egzekucję. I pierwsze pytanie brzmi:

  • czy jeżeli w kwietniu pobrała księgowa z wynagrodzenia za prace na egzekucję a nie z całej wyplaty gdzie jak się dopytałam wpłynęło pismo tylko o zajęcie wynagrodzenia za pracę, a był tylko zasiłek to czy teraz (gdzie również pracodawca mi wypłacił za zasiłek gdzie podobno to ZUS miał to dawać) z zasiłku mogli przelaź na egzekucję?
  • A dwa to w kwietniu wpłynęło drugie zajęcie od innego komornika to jest zbieg egzekucji i z tego co kadrowa mówiła to tyle, że ten drugi przekazal sprawę do tego pierwszego co od lutego ściąga i napisał pismo na zajął wynagrodzenia za pracę oraz inne wierzytelności do pracodawcy na to zadłużenie ok. 2500,00 zł co przejął ale nie rozumiem co znaczy to i inne wierzytelności - czy ten dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dzieci do 8 lat w Covid19 zalicza się w to i dlaczego ten komornik drugi, który oddał sprawę do tego, który jest pierwszy nie wycofał zajęcia z rachunku bankowego bo teraz ten co przejął też zajmie i sprawy się zdublują. Czy mogę jakoś wpłynąć aby w czerwcu nie było można odjąć mi z zasiłku na egzekucję? Gdzie i co mam napisać bardzo proszę o jakieś doradzenie.

Pytanie od: Elżbieta


Nasz ekspert odpowiada

Odpowiedź na pytania dotyczące rozliczenia egzekucji realizowanej przez 2 komorników należy rozpocząć od wyjaśnienia tego, że przekazanie sprawy do prowadzenia jednemu komornikowi następuje jeśli mamy do czynienia z tzw. zbiegiem egzekucji. Zbieg egzekucji zaś występuje jeśli dwóch (lub więcej) komorników skierowało zajęcie do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw (art. 7731 § 1 k.p.c.). W takim przypadku dalszą egzekucję prowadzi komornik właściwy dla dłużnika, albo ten, który pierwszy wszczął egzekucję.

Jak wynika z treśći pytania - zbieg egzekucji miał miejsce co do wynagrodzenia. Nie jest jasne, czy również w stosunku do innych świadczeń. Jeśli szczegółowe rozpytanie komorników wykaże, że nie - to dalej postępowania prowadzić będą obydwaj. 
Zasiłek opiekuńczy co do zasady podlega egzekucji komorniczej - pisaliśmy o tym tutaj.

Co do samego rozliczenia - warto zwrócić się do obydwu komorników o przedstawienie pisma o wszczęciu postępowania (z którego wynikać będą informacje szczegółowe o wartości kwot, jakie komornicy będą ściągać) oraz o rozliczenie postępowania na dzień kierowania zapytania (co w porównaniu z ww. informacjami, pozwoli ustalić w jakim stopniu kwoty ściągane przez komornika są już zaspokojone).

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.