Zarzut przedawnienia długu - czy dłużnik nadal musi go składać?

Czy weszła w życie nowelizacja kodeksu cywilnego, która nakazuje wierzycielowi udowodnić przed sądem, że dług nie jest przedawniony? Czy nadal dłużnik musi składać zarzut przedawnienia?

Pytanie od: anowaki


Nasz ekspert odpowiada

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami kodeksu cywilnego - art. 117 i nast. sąd automatycznie oddali pozew o zapłatę przedawnionego roszczenia skierowanego przeciwko konsumentowi. W pozostałych przypadkach w postępowaniu sądowym przedawnienie jest brane pod uwagę jedynie na tzw. 'zarzut" pozwanego, co wymaga jego aktywności przed sądem.

Innymi słowy - udowodnić przed sądem, że dług nie jest przedawniony musi przedsiębiorca dochodzący należności od konsumenta. W innych przypadkach sąd będzie oczekiwał na aktywność pozwanego dłużnika tj. zarzut.

4
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.