Zwolnienie spod egzekucji komorniczej wynagrodzenia nienależącego do dłużnika

Aby uniknąć zajęcia komorniczego z mojego rachunku syn wypożyczył mi swój rachunek bankowy, gdzie jest przelewana część mojego wynagrodzenie za pracę. Aktualnie syn też posiada dług w wysokości 2000 zł. Komornik zajął jego konto, czy moje wynagrodzenie, które wpływa na jego rachunek, komornik też może zająć?

Pytanie od: Michalina


Nasz ekspert odpowiada

Zajęcie rachunku bankowego to wg. prawa zajęcie wierzytelności jaką dłużnik w postępowaniu egzekucyjnym ma wobec banku, tj. komornik "wchodzi w miejsce" posiadacza rachunku i ma prawo domagać się wypłacenia z rachunku wszystkich wpłaconych nań kwot (ponad limit kwoty zwolnionej spod zajęcia). Komornik nie wie jakie kwoty są na rachunku i dlaczego się na nim znalazły. Bank również nie bada dlaczego dana kwota wpłynęła na rachunek i zgodnie z prawem musi przelać środki zgodnie z zajęciem. Zatem - automatycznie wynagrodzenie, które wpłynęło na rachunek syna będzie objęte zajęciem przeciwko synowi.

Komornik jednak nie ma prawa do zajmowania majątku osób trzecich, zatem warto podjąć próbę zwolnienia tej kwoty od zajęcia i domagać się jej zwrotu (wniosek zwolnienie spod egzekucji pod rygorem wszczęcia powództwa interwencyjnego z art. 841 k.p.c.). Podobną sytuację reguluje np. art. 8912 § 2 k.p.c., który pozwala wykazać że kwota, która wpłynęła na rachunek wspólny małżonków nie weszła do majątku wspólnego.

3
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.