Zwrot kosztów postępowania komorniczego a spłata długu u wierzyciela

Czy komornik, który 7 lat temu umorzył postępowanie egzekucyjne może się domagać teraz zwrotu kosztów postępowania komorniczego, pomimo to, że dłużnik dogadał sie z wierzycielem i spłacił dług?

Pytanie od: marta


Nasz ekspert odpowiada

Komornik nakłada obowiązek zwrotu kosztów postępowania wydając postanowienie. Takie postanowienie jako orzeczenie organu oznaczone w art. 125 § 1 k.p.c. przedawnia się aktualnie z upływem 6 lat, a wcześniej - z upływem 10 lat. Zmiana okresu przedawnienia roszczeń nastąpiła w 2018 roku, więc postanowienie z 2013 roku powinno przedawniać się wg. starych przepisów - tj. w 2023 roku.

Tyle jeśli chodzi o zasady ogólne. W stanie opisanym w pytaniu, dłużnik i wierzyciel zawarli porozumienie, które mogło zmienić zasady ogólne. Dodatkowo, jeśli komornik prowadził postępowanie i ściągnął jakąś kwotę, powinna ona być zaliczona w pierwszej kolejności na poczet jego kosztów i opłaty egzekucyjnej. Warto to sprawdzić, bo być może koszty i opłata zostały już rozliczone. W tym celu trzeba udać się do komornika i zapoznać z aktami sprawy oraz zażądać szczegółowego rozliczenia egzekucji.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.