Zwrot nadpłaty przez komornika

Komornik zajął mi wypłatę, po wyjaśnieniu sprawy okazało się, że jest nadpłata środków. Miał pobierać bieżącą ratę w wysokości 300 zł miesięcznie oraz 45 zł za czynności komornicze. Podobno komornik wysłał do firmy aktualizację, aby firma bezpośrednio przelewała na konto komornika 345 zł. Aktualizacja była w formie pisemnej, ale nie doszła na czas, na moją prośbę asystentka komornika droga e - mail wysłała do wiadomości firmy aktualizację w tej sprawie. Okazało się, że firma jednak nie przyjęła pisma wysłanego drogą elektroniczną. Po tym, jak dowiedziałam się od firmy, że przelali komornikowi cała wypłatę skontaktowałam się jeszcze tego samego dnia, czyli 14.09.2020 roku z Kancelarią Komorniczą w Nowogardzie, czy jest możliwość zwrotu wypłaty obniżonej o kwotę 345 zł. Asystentka komornika poinformowała mnie, że jest taka możliwość i żebym wysłała numer konta bankowego oraz dane do przelewu. Powiedziała mi, że kwota do środy 16.09.2020 roku powinna być już na moim koncie. Niestety  jeszcze nic nie wpłynęło. Dodatkowo komornik stwierdził, iż jest nadpłata, niestety nie poinformował mnie w jakiej kwocie i czy ta nadpłata zostanie mi zwrócona. Nie dostałam pisma od komornika o takiej nadpłacie. Zostałam bez środków do życia, nie mam nawet za co opłacić wynajmowanego mieszkania. Nie wiem co powinnam zrobić w takiej sytuacji. Czy komornik ma prawo przetrzymywać moje środki? Proszę o pomoc, jestem bezradna i nie mogę sobie z tym poradzić z tą sytuacją, gdyż umawiałam się z komornikiem, że po potwierdzeniu wpłat będzie zajmowana bieżąca rata.

Pytanie od: Katarzyna


Nasz ekspert odpowiada

Komornik prowadząc postępowanie egzekucyjne winien działać na podstawie i w granicach wynikających z przepisów prawa. Zatem nie może dowolnie przetrzymywać środków, które uzyskał w toku postępowania.

Jeśli pobrana kwota jest wyższa, niż suma dochodzonego świadczenia, odsetek, opłat sądowych i kosztów oraz opłat komorniczych, kwotę pobraną powinien zwrócić. Zgodnie z art. 31 ust. 1 Ustawy o komornikach sądowych ma na to 14 dni. Jeśli komornik nie dotrzymuje terminu, powinien zapłacić odsetki za opóźnienie. Warto dodać, że o każdym opóźnieniu komornik powinien zawiadomić prezesa sądu rejonowego, który go nadzoruje. 
Jeśli komornik rzeczywiście pobrał zbyt wysoką kwotę, należy wezwać go do zapłaty i wskazać w wezwaniu, że w przypadku dalszego bezprawnego zatrzymania pobranych kwot, dłużnik skieruje skargę na bezczynność i będzie domagał się odszkodowania (np. odsetek, które musi zapłacić za pożyczki udzielone mu na pokrycie wydatków bieżących).
W związku z opisaną w pytaniu sytuacją, powstaje również pytanie co do prawidłowości działania pracodawcy. Jeśli zajęciu podlegało wynagrodzenie wypłacane zgodnie z przepisami prawa pracy, to pracodawca nie miał prawa do wysłania komornikowi całej wypłaty. Część wynagrodzenia nie podlegającą zajęciu (tj. co najmniej połowę wynagrodzenia należnego pracownikowi (art. 87 § 2 k.p.), nie mniej niż równowarość minimalnego wynagrodzenia - art. 871 k.p.) powinien wypłacić pracownikowi.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.