Zwrot podatku a zajęcie wierzytelności w Urzędzie Skarbowym

Czy jeśli rozliczylam się do innego urzędu niż przyszło pismo komornicze o zajęciu nadpłaty chociaż widnieje to u nich w systemie, że zajęcie przyszło do innego urzędu, to czy komornik dostanie te pieniądze?

Pytanie od: Angela


Nasz ekspert odpowiada

Zajęcie wierzytelności w postępowaniu egzekucyjnym następuje przez skierowanie pisma o zajęciu do Urzędu Skarbowego (art. 896 k.p.c.) i nakazanie mu przekazania zajętej kwoty komornikowi, a nie dłużnikowi. Jeśli zajęcie trafi do Urzędu Skarbowego, który nie jest zobowiązany do zapłaty zwrotu podatku, to bardzo prawdopodobne jest to, że nie zostanie zrealizowane.

Urząd jedynie poinformuje komornika, że nie stwierdził podatku do zwrotu. Możliwe jest jednak również to, że Urząd Skarbowy przekaże właściwemu urzędowi zajęcie, albo wskaże właściwy urząd komornikowi. W takim wypadku pismo z zajęciem może dojść do Urzędu zanim zwrot podatku zostanie przelany i zwrot może trafić do komornika.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.