Zwrot podatku z rozliczenia PIT na konto nienależące do dłużnika

Mam zajęte konto przez komornika, czy mogę prosić US o przelanie środków z rozliczenia pit na konto mamy?

Pytanie od: Ola


Nasz ekspert odpowiada

Urząd skarbowy może wypłacić podatnikowi nadwyżkę podatku dochodowego na kilka sposobów:

  • przelewem na rachunek bankowy (co jest najpopularniejsze i najszybsze)
  • przekazem pocztowym (ale wówczas z kwoty zwrotu potrącana jest opłata za przekaz)
  • odbiór w kasie urzędu skarbowego (art. 77 b Ordynacji podatkowej)

To podatnik wybiera sposób w jaki nastąpić ma zwrot.

Zwrot podatku na rachunek bankowy

Jeśli podatnik w zeznaniu nie wskaże rachunku, na który ma nastąpić zwrot nadpłaty - Urząd zwróci ją na ostatni wskazany rachunek (np. w poprzednich zeznaniach podatkowych). Przywołany wcześniej przepis art. 77b Ordynacji podatkowej wskazuje, że rachunek bankowy podany przez podatnika powinien należeć do tego podatnika. Jeśli podatnik wskaże rachunek innej osoby - naruszy ten przepis. W skrajnym przypadku takie działanie może narazić podatnika na odpowiedzialność karno-skarbową.

Przekazanie zwrotu podatku na rachunek innej osoby może być nadto poczytane za działanie zmierzające do ukrycia majątku, a to z kolei może narazić dłużnika dodatkową na odpowiedzialność z tym związaną. Również karną.

3.7
/ 5
(liczba głosów: 
3
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.