Zwrot produktu uznanego za niebezpieczny

Czy je┼╝eli produkt zosta┼é uznany za niebezpieczny mamy prawo do zwrotu i otrzymania 100% warto┼Ťci nawet je┼╝eli jest u┼╝ywany?

Pytanie od: Mario85


Nasz ekspert odpowiada

Produkt uznany za niebezpieczny w rozumieniu art. 4491 k.c. tj. niezapewniaj─ůcy bezpiecze┼ästwa, jakiego mo┼╝na oczekiwa─ç, uwzgl─Ödniaj─ůc normalne u┼╝ycie produktu, generuje zwykle wi─Öksz─ů odpowiedzialno┼Ť─ç producenta takiego produktu, ale nie w taki spos├│b, ┼╝e nabywca ma prawo go zwr├│ci─ç i domaga─ç si─Ö zwrotu zap┼éaconej ceny.

Za co odpowiada producent niebezpiecznego produktu?

Producent zgodnie z ww. przepisem odpowiada za szkod─Ö wyrz─ůdzon─ů komukolwiek przez ten produkt, przy czym odpowiada za szkod─Ö na mieniu tylko w├│wczas, gdy rzecz zniszczona lub uszkodzona nale┼╝y do rzeczy zwykle przeznaczanych do osobistego u┼╝ytku i w taki przede wszystkim spos├│b korzysta┼é z niej poszkodowany.

Kiedy producent niebezpiecznego produktu nie ponosi odpowiedzialno┼Ťci?

Producent nie odpowiada jednak za szkod─Ö wtedy, gdy w┼éa┼Ťciwo┼Ťci niebezpieczne produktu ujawni┼éy si─Ö po wprowadzeniu go do obrotu, chyba ┼╝e wynika┼éy one z przyczyny tkwi─ůcej poprzednio w produkcie. Nie odpowiada on tak┼╝e wtedy, gdy nie mo┼╝na by┼éo przewidzie─ç niebezpiecznych w┼éa┼Ťciwo┼Ťci produktu, uwzgl─Ödniaj─ůc stan nauki i techniki w chwili wprowadzenia produktu do obrotu, albo gdy w┼éa┼Ťciwo┼Ťci te wynika┼éy z zastosowania przepis├│w prawa.

Na jakich zasadach mo┼╝e nast─ůpi─ç zwrot produktu niebezpiecznego?

Zwrot produktu niebezpiecznego mo┼╝e nast─ůpi─ç na zasadach okre┼Ťlonych w przepisach o r─Ökojmi je┼Ťli to, ┼╝e produkt jest niebezpieczny mo┼╝na traktowa─ç jako wad─Ö fizyczn─ů w rozumieniu art. 5561 k.c. ze wzgl─Ödu na to, ┼╝e produkt nie ma w┼éa┼Ťciwo┼Ťci, jakie powinien mie─ç ze wzgl─Ödu na cel oznaczony w umowie, albo wynikaj─ůcy z przeznaczenia, albo takich w┼éa┼Ťciwo┼Ťci o jakich sprzedawca zapewni┼é kupuj─ůcego, wzgl─Ödnie nie nadaje si─Ö do celu, o kt├│rym kupuj─ůcy poinformowa┼é sprzedawc─Ö. Mo┼╝liwe jest w├│wczas odst─ůpienie od umowy zgodnie z art. 560 k.c. o ile sprzedawca nie wymieni rzeczy na woln─ů od wad, albo wady nie naprawi.

0
/ 5
(liczba g┼éos├│w: 
0
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, ┼╝e odpowied┼║ na nurtuj─ůce ci─Ö pytanie znajduje si─Ö ju┼╝ w naszej bazie. Sprawd┼║ to! W tym celu w okienku poni┼╝ej opisz has┼éowo sw├│j problem ÔÇô postaraj si─Ö ograniczy─ç do trzechÔÇôczterech s┼é├│w. Je┼╝eli wynik b─Ödzie negatywny, zadaj pytanie, korzystaj─ůc z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci do┼éo┼╝─ů wszelkich stara┼ä, aby szybko odpowiedzie─ç na Twoje pytanie. Mimo to w niekt├│rych przypadkach czas oczekiwania na odpowied┼║ mo┼╝e wynosi─ç od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pyta┼ä zadawanych wielokrotnie lub tych, na kt├│re odpowiedzi pojawi┼éy si─Ö ju┼╝ w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.