Zwrot świadczenia 500+ - kto i kiedy może nakazać zwrot świadczenia wychowaczego?

Z urzedu miasta przyszło mi pismo o zwrot nienależnie pobranego świadczenia 500+ z powodu innego adresu zamieszkania ojca dziecka mimo że dziecko było wychowywane przez nas wspólnie. Co mogę zrobic w takiej sytuacji? Gdyż z tego co mi wiadomo kryteria do otrzymania 500+ są tylko dochodowe.

Pytanie od: Paulina


Nasz ekspert odpowiada

Tzw. "500+" to świadczenie wychowawcze przyznawane na podstawie Ustawy z dnia 11 lutego 2016r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz. U. 2018 poz. 2134 ze zm.). Świadczenie jest przyznawane na podstawie deyzji wydawanej zgodnie z przepisami tej ustawy. Niestety ustawa przewiduje dość łatwy i nie wymagający zgody strony tryb zmiany tej decyzji.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy Organ właściwy oraz wojewoda mogą bez zgody strony zmienić lub uchylić ostateczną decyzję administracyjną, na mocy której strona nabyła prawo do świadczenia wychowawczego, jeżeli uległa zmianie sytuacja rodzinna lub dochodowa rodziny mająca wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego, członek rodziny nabył prawo do świadczenia wychowawczego w innym państwie w związku ze stosowaniem przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, osoba nienależnie pobrała świadczenie wychowawcze lub wystąpiły inne okoliczności mające wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego.

Wydaje sie, że w odniesieniu do Pani organ mógł uznać, że zachodzą przesłanki z art. 8 ust. 2 Ustawy. Zgodnie z tym przepisem Świadczenie wychowawcze na dane dziecko nie przysługuje, jeżeli osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało ustalone, na rzecz tego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, chyba że:

  • drugie z rodziców dziecka nie żyje,
  • ojciec dziecka jest nieznany,
  • powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
  • sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka,
  • dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.

Dodaję jednak, że powyższe to tylko przypuszczenia. Jeśli okażą się trafne - proszę odwołać się od decyzji. Zgodnie z k.p.a. ma Pani 14 dni.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.