Egzekucja komornicza z majątku dłużnika a tytuł wykonawczy

Mam zajęcie komornicze. Komornik ściąga mi z wypłaty i ściąga z konta. Czy jednocześnie może 2 komorników ściągać pieniadze? Nie wiem skąd ściągane jest, bo ani od jednego ani od drugiego żadnego pisma nie dostałam.

Pytanie od: Monika


Nasz ekspert odpowiada

W opisanej sytuacji należy skontaktować się z pracodawcą i bankiem w celu ustalenia danych komornika sądowego, który dokonał zajęcia wynagrodzenia za pracę oraz zajęcia wierzytelności na rachunku bankowym.

W toku postępowania egzekucyjnego komornik, który wszczął egzekucję na podstawie jednego tytułu wykonawczego (jednego wyroku lub nakazu zapłaty), może na wniosek wierzyciela prowadzić egzekucję jednocześnie z różnych składników majątku dłużnika (np. wynagrodzenia za pracę, środków pieniężnych na rachunku, ruchomości, nieruchomości itd.). Jeżeli kilka egzekucji sądowych skierowanych zostanie do tego samego składnika majątku dłużnika wówczas dochodzi do tzw. zbiegu egzekucji. Ustawodawca uregulował to zagadnienie w artykule 773(1) § 1 kodeksu postępowania cywilnego na podstawie którego rozstrzyga się, który z komorników ma dalej prowadzić łącznie zbiegające się egzekucje. Tym samym wyklucza się możliwość prowadzenia tych samych czynności egzekucyjnych przez dwóch różnych komorników.

Wyżej wymieniony przepis wskazuje, że do łącznego prowadzenia obu egzekucji sądowych wyznacza się komornika właściwego miejscowo, czyli według miejsca zamieszkania dłużnika lub pobytu dłużnika – gdy nie ma on w Polsce miejsca zamieszkania lub według ostatniego zamieszkania w kraju dłużnika – jeżeli miejsce jego pobytu nie jest znane bądź leży poza Polską.

Jeżeli na podstawie wskazanych kryteriów więcej niż jeden komornik jest właściwy albo żaden nie jest właściwy, łączne postępowania prowadzi komornik, który pierwszy wszczął egzekucję z danego składnika majątkowego.

Podsumowując, zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego nie ma takiej możliwości by dwóch komorników prowadziło egzekucje z dwóch różnych składników majątkowych, jeżeli postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte na podstawie jednego tytułu wykonawczego.

5
/ 5
(liczba głosów: 
2
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.