Po ilu latach przez zasiedzenie można nabyć nieruchomość?

Mam dom który jest już w ruinie, ale był to dom rodzinny dziadka, mama poszła tam mieszkać, w zamian za pomoc dziadkom, niestety nie przepisali jak był czas praw na siebie, a dziadek miał 6 rodzeństwa z czego jedna osoba zaginęła i nie wiadomo co się z nią stało, mając wszystkie papiery i mieszkając i będąc zameldowanym tam ponad 20 lat mamy szansę to przepisać na siebie?

Pytanie od: Julita


Nasz ekspert odpowiada

We wskazanym stanie faktycznym znajdzie zastosowanie instytucja zasiedzenia uregulowana w prawie cywilnym. Zgodnie z art. 172 Kodeksu cywilnego obligatoryjne przesłanki zasiedzenia to upływ ustawowego terminu zasiedzenia oraz władanie nieruchomością jako posiadacz samoistny. Osoba faktycznie władająca rzeczą jak właściciel może być uznana za posiadacza samoistnego.

Zasiedzenie nieruchomości w dobrej wierze

Aby zasiedzieć nieruchomość w dobrej wierze musi zaistnieć przesłanka, że władający w dobrej wierze używał nieruchomości (przez okres co najmniej 20 lat) nie wiedząc, że posiada ona prawowitego właściciela.

Zasiedzenie nieruchomości w złej wierze

Natomiast o zasiedzeniu nieruchomości w złej wierze jest mowa, gdy władający wiedząc, że nieruchomość posiada prawowitego właściciela, władał tą nieruchomością jako właściciel, opłacał podatki, gospodarował na niej nieprzerwanie w okresie co najmniej 30 lat. Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
Ponadto należy wskazać, że Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 19.05.1998r. II CKN 770/97 uznał, że spadkobierca, który objął w samoistne posiadanie nieruchomość spadkową nie jest w dobrej wierze, jeżeli w chwili objęcia w posiadanie wiedział, że są jeszcze inni spadkobiercy w złej wierze.

W Państwa przypadku zasiedzenie nieruchomości wskazanej w zapytaniu będzie możliwe dopiero po upływie lat trzydziestu od chwili objęcia w posiadanie domu, gdyż mieli Państwo wiedzę o innych spadkobiercach.

5
/ 5
(liczba głosów: 
2
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.