Prawo do zachowku - komu i kiedy przysługuje?

Mieszkam w mieszkaniu, w którym od urodzenia jestem zameldowany, opłacam czynsz itp. Właścicielem jest moja siostra, której mama przepisała mieszkanie dawno temu. Czy należy mi się zadatek za to mieszkanie, które kiedyś było własnością rodziców. I ile wynosi taki zadatek jeśli już jest możliwy. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pytanie od: Krzysztof


Nasz ekspert odpowiada

Zadatek jest sumą pieniężną daną przy zawarciu umowy, wzmacniającą pozycję strony, której zależy na wykonaniu umowy. Jest on klauzulą umowną o skutkach wynikających z art. 394 kodeksu cywilnego. Jeżeli strony umowy inaczej się nie umówią to w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

W związku z powyższym w opisanej przez Pana sytuacji zadatek by Panu nie przysługiwał. Wydaje się jednak, że prawdopodobnie miał Pan na myśli zachowek.

Na czym polega zachowek?

Zgodnie z treścią art. 991 §1 KC „Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).”

Jako syn spadkodawcy należy Pan do kręgu osób uprawnionych do zachowku. Jeżeli zatem, stosownie do art. 991 §2 KC nie otrzymał Pan zachowku w postaci darowizny, spadku lub zapisu to przysługuje Panu przeciwko siostrze roszczenie o zapłatę sumy potrzebnej do pokrycia lub uzupełnienia zachowku.

Kiedy przysługuje zachowek?

Zachowek przysługuje jednak dopiero po śmierci spadkodawcy i co do zasady wynosi połowę wartości udziału spadkowego, który by przypadał spadkobiercy przy dziedziczeniu ustawowym, a w przypadku, gdy spadkobierca jest trwale niezdolny do pracy lub małoletni zachowek wynosi dwie trzecie tego udziału.

Jeżeli zatem Pan i siostra bylibyście jedynymi spadkobiercami to zgodnie z art. 931 §1 KC Wasze udziały spadkowe byłyby równe i wynosiły po połowie spadku. Zachowek w takim wypadku wynosiłby połowę udziału spadkowego, a więc jedną czwartą wartości spadku.

W sytuacji, gdy siostra otrzymała mieszkanie w drodze darowizny to wartość tej darowizny dolicza się do wartości spadku.

Przedawnienie roszczenia o zachowek

Roszczenie o zapłatę zachowku przedawnia się po 5 latach od ogłoszenia testamentu lub od otwarcia spadku (w przypadku dziedziczenia ustawowego).

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.