Uprawnienia pominiętych członków rodziny przy darowiźnie nieruchomości

Moja siostra otrzymała dom jako darowiznę od rodziców ale nie spłaciła nas, czyli swoich dwóch sióstr z domu. Czy należy nam się jakiś zadatek?

Pytanie od: Klaudia


Nasz ekspert odpowiada

Odpowiedź na pytanie zależy do tego w jakiej dokładnie formie rodzice przekazali mieszkanie siostrze, czy rodzice nadal żyją i czy mieszkanie stanowiło najważniejszy składnik ich majątku. Jeżeli rodzice nadal żyją, a dom został przekazany siostrze w formie darowizny, to aktualnie nie należą się pozostałemu rodzeństwu żadne spłaty.

Uprawnienie do żądania zapłaty określonej sumy pieniężnej (zachowek) od obdarowanej siostry może wystąpić dopiero po śmierci rodziców (art. 924, art. 925 i art. 991 kodeksu cywilnego). Jeżeli po śmierci rodziców okaże się, że sporny dom wyczerpywał cały majątek spadkowy, a Pani i druga pominięta siostra nie otrzymałyście za życia rodziców darowizn wyrównujących wartość należnego Wam zachowku to możecie dochodzić od obdarowanej siostry roszczenia o zachowek w granicach określonych w art. 1000 kodeksu cywilnego.

Trzeba jednak pamiętać, iż zgodnie z art. 994 §2 kodeksu cywilnego warunkiem zaliczenia darowizny domu do majątku spadkowego jest to, żeby siostra została spadkobiercą po każdym z rodziców, albo żeby darowizna została dokonana na mniej niż dziesięć lat wstecz licząc od otwarcia spadku po każdym z rodziców osobno (czyli od śmierci każdego z nich). Darowizny dokonane na rzecz osób będących spadkobiercami podlegają doliczeniu, choćby zostały poczynione dawniej niż na dziesięć lat przed otwarciem spadku (wyrok Sądu Najwyższego z dn.6.02.2014, I CSK 252/13).

W celu uzyskania szerszych informacji o tym ile wynosi zachowek, jak go się oblicza, kiedy można być pozbawionym zachowku zapraszam do lektury poniższych artykułów:

https://kapitalni.org/pl/artykuly/co-to-jest-zachowek-ile-wynosi-i-komu-sie-on-nalezy,73,372

https://kapitalni.org/pl/artykuly/przedawnienie-roszczenia-o-zachowek,73,486

5
/ 5
(liczba głosów: 
3
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.