Zapewnienie spadkowe - na czym polega?

Mama ma mieszkanie, kupione z maj─ůtku osobistego. Mam by┼éa zam─Ö┼╝na zagranic─ů. Rozwiod┼éa si─Ö, ale nie ma stosownych dokument├│w na to. Czy po jej ┼Ťmierci b─Ödzie mo┼╝na sprzeda─ç mieszkanie bez dokument├│w rozwodowych? Mama ma dwucz┼éonowe nazwisko, swoje i po by┼éym m─Ö┼╝u. Dzi─Ökuj─Ö

Pytanie od: Eliza


Nasz ekspert odpowiada

Je┼╝eli jedynym w┼éa┼Ťcicielem mieszkania jest mama to wejdzie ono w ca┼éo┼Ťci w sk┼éad maj─ůtku spadkowego i b─Ödzie podlega┼éo dziedziczeniu. Zgodnie z art. 931 ┬ž1 kodeksu cywilnego do tzw. pierwszej grupy spadkobierc├│w ustawowych nale┼╝─ů ma┼é┼╝onek i zst─Öpni spadkodawcy. Oznacza to, ┼╝e w przypadku braku testamentu, na podstawie ustawy dziedzicz─ů ma┼é┼╝onek i dzieci spadkodawcy. Je┼╝eli zatem ma┼é┼╝e┼ästwo zosta┼éo rozwi─ůzane przez rozw├│d to by┼éy ma┼é┼╝onek zostaje wy┼é─ůczony z kr─Ögu spadkobierc├│w ustawowych. Fakt ten jednak nale┼╝y przed s─ůdem udowodni─ç.

Post─Öpowanie o stwierdzenie nabycia spadku

Po ┼Ťmierci spadkodawcy nale┼╝y przeprowadzi─ç post─Öpowanie o stwierdzenie nabycia spadku, w kt├│rym s─ůd formalnie ustala kto jest spadkobierc─ů. Zgodnie z art. 670 kodeksu post─Öpowania cywilnego s─ůd ma wr─Öcz obowi─ůzek dzia┼éa─ç z urz─Ödu, aby ustali─ç kr─ůg spadkobierc├│w. W szczeg├│lno┼Ťci s─ůd musi ustali─ç czy spadkodawca pozostawi┼é testament.

Zapewnienie spadkowe

Szczeg├│lnym rodzajem ┼Ťrodka dowodowego w post─Öpowaniu o stwierdzenie nabycia spadku jest przewidziane w art. 671 KPC zapewnienie spadkowe. Stosownie do tre┼Ťci tego przepisu ÔÇ×Za dow├│d, ┼╝e nie ma innych spadkobierc├│w, mo┼╝e by─ç przyj─Öte zapewnienie z┼éo┼╝one przez zg┼éaszaj─ůcego si─Ö spadkobierc─Ö.ÔÇŁ

W zwi─ůzku z powy┼╝szym, je┼╝eli nie ma dokument├│w potwierdzaj─ůcych rozw├│d przeprowadzony za granic─ů, kt├│ry wy┼é─ůcza by┼éego ma┼é┼╝onka z grona spadkobierc├│w, na potwierdzenie tego faktu s─ůd mo┼╝e przyj─ů─ç od spadkobierc├│w stosowne zapewnienie.

Dow├│d ten jednak, jak ka┼╝dy inny w post─Öpowaniu cywilnym, podlega ocenie s─ůdu. Je┼╝eli s─ůd uzna takie zapewnienie za niewystarczaj─ůce mo┼╝e, na podstawie art. 672 - 674 KPC, zarz─ůdzi─ç publikacj─Ö og┼éoszenia zawieraj─ůcego wezwanie ewentualnych spadkobierc├│w do zg┼éoszenia si─Ö w ci─ůgu 3 miesi─Öcy i udowodnienia nabycia spadku pod rygorem pomini─Öcia ich w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Nale┼╝y jednak pami─Öta─ç, ┼╝e obowi─ůzek ustalenia spadkobierc├│w przez s─ůd z urz─Ödu nie zwalnia uczestnik├│w post─Öpowania od podejmowania czynno┼Ťci dowodowych z w┼éasnej inicjatywy. Uczestnicy post─Öpowania maj─ů wi─Öc obowi─ůzek wskazywania dowod├│w w celu wykazania fakt├│w, z kt├│rych wywodz─ů skutki prawne. Ponadto s─ůd mo┼╝e na┼éo┼╝y─ç na uczestnika okre┼Ťlone obowi─ůzki dowodowe, w tym r├│wnie┼╝ zobowi─ůza─ç do przed┼éo┼╝enia okre┼Ťlonych dokument├│w.

Wniosek o wpis do ksi─Ögi wieczystej nierucomo┼Ťci

Po prawomocnym zako┼äczeniu post─Öpowania o stwierdzenie nabycia spadku spadkobiercy b─Öd─ů uprawnieniu do z┼éo┼╝enia wniosku o wpis swojego prawa w┼éasno┼Ťci nieruchomo┼Ťci w ksi─Ödze wieczystej. W├│wczas b─Öd─ů mogli sprzeda─ç nieruchomo┼Ť─ç.

Ponadto, aby unikn─ů─ç stanu niepewno┼Ťci w post─Öpowaniu o stwierdzenie nabycia spadku w przypadku dziedziczenia ustawowego, mama mo┼╝e sporz─ůdzi─ç testament, w kt├│rym jako spadkobierc├│w wska┼╝e wy┼é─ůcznie swoje dzieci. W takim wypadku to spadkodawca okre┼Ťla kr─ůg spadkobierc├│w wprost w testamencie, a zatem w przypadku braku dowod├│w potwierdzaj─ůcych rozw├│d spadkodawcy, fakt ten nie powinien by─ç przeszkod─ů w skutecznym przeprowadzenia post─Öpowania o stwierdzenie nabycia spadku.

5
/ 5
(liczba g┼éos├│w: 
2
)
Twoja ocena

Wszelkie materia┼éy znajduj─ůce si─Ö na niniejszej stronie zamieszczone s─ů w jedynie w celu informacyjnym i nie mog─ů by─ç traktowane jako porada prawna w ┼╝adnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dok┼éadamy wszelkich stara┼ä, aby informacje tu zawarte by┼éy kompletne, prawdziwe i aktualne.

W┼éa┼Ťciciel portalu nie ponosi odpowiedzialno┼Ťci za ┼╝adne stwierdzenie zawarte w tre┼Ťci niniejszej strony, jak r├│wnie┼╝ za ewentualne b┼é─Ödy lub braki w zamieszczonych materia┼éach, ani te┼╝ za ewentualne rezultaty dzia┼éa┼ä podj─Ötych w oparciu o nie. Odwiedzaj─ůcy niniejsz─ů witryn─Ö powinni zasi─Ögn─ů─ç indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek spos├│b odnosz─ůcych si─Ö do ich praw i obowi─ůzk├│w.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.