Zmiana wymiaru czasu pracy a wysokość zasiłku chorobowego

Mam pewnien dylemat.. byłam zatrudniona na umowę o pracę na 1/4 etatu, w maju tego roku przeszłam na caly etat i obecnie jestem w ciąży. Moje pytanie brzmi: Czy jeżeli pójdę na zwolnienie od 1 czerwca to zasiłek zostanie mi wyplacony z nowego etatu czy muszę przepracowac jakiś czas na nowej umowie?

Pytanie od: EMILIA


Nasz ekspert odpowiada

Zagadnienia dotyczące wysokości zasiłku chorobowego regulowane są ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Co do zasady miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Istnieją jednak od tego wyjątki, takie jak zasiłek w okresie ciąży, którego wysokość odpowiada 100% podstawy wymiaru zasiłku. Należy więc odpowiedzieć na zasadnicze pytanie o to, czym jest podstawa wymiaru zasiłku i jak zostanie ona wyliczona w Pani przypadku.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego 

Zgodnie z art. 36 ustawy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem okresu 12 miesięcy ubezpieczenia, podstawę wymiaru stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.

Zgodnie z art. 38 ustawy, przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego w danym okresie (a więc we wcześniej wspomnianym okresie 12 miesięcy lub krótszym, jeżeli nie przepracowano 12 miesięcy), przez liczbę miesięcy, w których wynagrodzenie to zostało osiągnięte.

Warto dodać, że zgodnie z art. 42 ustawy, premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku. Powyższe dodatkowe składniki wynagrodzenia po odpowiednim proporcjonalnym przeliczeniu uwzględnia się także w razie ich wypłacania kwartalnie lub raz do roku.

Kluczowy jest jednak przepis art. 40 ustawy. Zgodnie z nim, w razie zmiany umowy o pracę polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy (w tym jak w Pani przypadku z ¼ na cały etat), podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy (w Pani przypadku dla pełnego wymiaru czasu pracy), jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy lub w którymś z 12-stu poprzedzających miesięcy. Taka treść przepisu oparta jest o założenie, że zasiłek chorobowy zastępuje utracony zarobek. W związku z tym, jeżeli w czasie niezdolności do pracy (także z powodu ciąży) pracownik byłby zatrudniony w większym wymiarze czasu pracy niż dotychczas, to zasiłek nie może być wymierzany od zarobków osiąganych przy niższym wymiarze zatrudnienia

5
/ 5
(liczba głosów: 
2
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.