Czy bank ma prawo pytać o rezydecję podatkową?

Dlaczego banki pytają o to czy jesteśmy podatnikami USA? Czy mają do tego prawo? Należy udzielać takiej odpowiedzi?

Pytanie od: Sebau


Nasz ekspert odpowiada

Wskazana w powyższym zapytaniu kwestia wynika z obowiązków, które zostały nałożone na polskie instytucje finansowe poprzez uchwalenie ustawy z dnia 9 października 2015 r. o wykonywaniu Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA, która weszła w życie 1 grudnia 2015 r.

Wspomniana w tytule umowa międzynarodowa podpisana została 7 października 2014 r. i jest związana nie tylko z ustawą amerykańską dotyczącą wypełniania przez obywateli USA obowiązków podatkowych w stosunku do ich rachunków posiadanych za granicą, ale również związana jest z unikaniem podwójnego opodatkowania w zakresie podatków dochodowych.

W art. 4 ust. 1 ustawy wskazano, że raportujące polskie instytucje finansowe są obowiązane do identyfikowania amerykańskich rachunków raportowanych, pozyskiwania określonych informacji o nich, oraz przekazywania tych informacji Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. W art. 4 ust 3 wskazano również, że instytucja finansowa jest obowiązana do odebrania oświadczenia dot. rezydencji dla celów podatkowych od posiadacza rachunku w związku z otwarciem takiego rachunku, jeżeli  jest to zgodne z procedurami zawartymi w załączniku I do Umowy międzynarodowej dot. FATCA.

W przypadku nieudzielenia tego oświadczenia, instytucja finansowa będzie mogła odmówić zawarcia umowy lub wykonania usługi.

5
/ 5
(liczba głosów: 
2
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.