Czy pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzenia dla osoby, która pracuje na pół etatu?

Czy można się ubiegać o dofinansowanie wynagrodzenia dla osoby, która pracuje na 0,5 etatu ale z wyższym wynagrodzeniem niż minimalne?

Pytanie od: Irena


Nasz ekspert odpowiada

Tytuł niniejszego pytania sugeruje zamiar skorzystania z regulacji zawartej w art. 15g ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: ustawa o COVID-19) poprzez obniżenie wymiaru czasu pracy pracownikowi zatrudnionemu na 0,5 etatu. Odpowiedź na zadanie pytanie powinna być w takiej sytuacji przecząca - pracodawca nie może ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzenia dla osoby, która jeszcze przed staraniem się o dofinansowanie pracuje na 0,5 etatu, gdyż taka możliwość została wyłączona w przepisach powyższej ustawy .

Ważne!
Zgodnie bowiem z treścią art. 15g ust. 8 ustawy o COVID-19, przedsiębiorca może obniżyć wymiar czasu pracy o 20%, nie więcej jednak niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę ustalane na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.

Skoro zatem zgodnie z ustawą o COVID-19 nie jest możliwe obniżenie wymiaru czasu pracy poniżej 0,5 etatu, a dofinansowanie obejmuje w takiej sytuacji pracowników, którym obniżono wymiar czasu pracy, to nie jest możliwe również skorzystanie z dofinansowania w tym zakresie.

Aby jednak udzielić pełnej odpowiedzi na wskazane pytanie niezbędne jest wyjaśnienie, iż nie jest wykluczone skorzystanie przez pracodawcę z dofinansowania wynagrodzenia wskazanego w pytaniu pracownika, jeżeli wobec pracownika zastosowany zostanie przestój. O przestoju i warunkach uzyskania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika objętego przestojem również stanowi art. 15g ustawy o COVID-19.

3.7
/ 5
(liczba głosów: 
3
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.