Umowa zlecenie a postojowe

Pracuj─Ö na umowie zlecenie od stycznia 2020, na skutek koronawirusa w marcu nie pracowa┼éam ju┼╝ w og├│le. M├│j przych├│d za luty wyni├│s┼é oko┼éo 1000 z┼é. W umowie nie mam okre┼Ťlonego miesi─Öcznego przychodu tylko stawk─Ö godzinow─ů, liczba godzin pracy zmienia si─Ö co miesi─ůc. Czy mog─Ö ubiega─ç si─Ö o ┼Ťwiadczenie postojowe?

Pytanie od: Annie


Nasz ekspert odpowiada

Tak, mo┼╝na ubiega─ç si─Ö o ┼Ťwiadczenie postojowe z ZUS. Zgodnie z art. 15zq-15zz ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczeg├│lnych rozwi─ůzaniach zwi─ůzanych z zapobieganiem, przeciwdzia┼éaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chor├│b zaka┼║nych oraz wywo┼éanych nimi sytuacji kryzysowych ┼Ťwiadczenie postojowe przys┼éuguje m.in. osobie wykonuj─ůcej umow─Ö cywilnoprawn─ů (np. umowy zlecenia), je┼╝eli:

  1. nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu,
  2. umowa została zawarta przed 1 kwietnia 2020 r.,
  3. przych├│d z tej umowy, uzyskany w miesi─ůcu poprzedzaj─ůcym miesi─ůc, w kt├│rym zosta┼é z┼éo┼╝ony wniosek o ┼Ťwiadczenie postojowe, nie by┼é wy┼╝szy od 300% przeci─Ötnego miesi─Öcznego wynagrodzenia z IV kwarta┼éu og┼éoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepis├│w o emeryturach i rentach z FUS obowi─ůzuj─ůcego na dzie┼ä z┼éo┼╝enia wniosku, tj. nie przekroczy┼é kwoty 15 596,47 z┼é brutto.

W analizowanym przypadku wy┼╝ej wymienione przes┼éanki uzyskania ┼Ťwiadczenia postojowego zosta┼éy spe┼énione. Brak okre┼Ťlenia w umowie sta┼éej wysoko┼Ťci wynagrodzenia (wysoko┼Ťci przychodu) nie powinna generowa─ç dodatkowych problem├│w z wype┼énieniem wniosku RSP-C (czyli wniosku o ┼Ťwiadczenie postojowe). W celu prawid┼éowego wype┼énienia wniosku RSP-C w pkt. IV (Informacja o przychodzie z umowy) nale┼╝y wskaza─ç:

  • miesi─Öczny przych├│d wynikaj─ůcy z umowy ÔÇô tj. przych├│d, jaki by┼éby osi─ůgni─Öty gdyby umowa by┼éa wykonywana przez ca┼éy miesi─ůc (je┼Ťli s─ů to stawki godzinowe, powinny by─ç przeliczone na dany miesi─ůc). Je┼Ťli umowa zlecenia nie przewiduje jakichkolwiek godzinowych limit├│w pracy w danych miesi─ůcu (np. 80 h w miesi─ůcu po stawce 17,00 z┼é brutto za godzin─Ö) jako punkt odniesienia nale┼╝y przyj─ů─ç warto┼Ť─ç wynagrodzenia godzinowego x liczb─Ö godzin potencjalnie do przepracowania w danym miesi─ůcu.
  • przych├│d osi─ůgni─Öty w miesi─ůcu poprzedzaj─ůcym z┼éo┼╝enie wniosku, czyli kwot─Ö faktycznie wyp┼éacan─ů za danych miesi─ůc, w tym przypadku za marzec 2020 r.

Przych├│d nale┼╝y poda─ç w kwotach brutto. Do wniosku nale┼╝y za┼é─ůczy─ç kopie umowy cywilnoprawnej ÔÇô umowy zlecenia.

W przypadku osoby wykonuj─ůcej umow─Ö cywilnoprawn─ů wniosek sk┼éadany jest za po┼Ťrednictwem odpowiednio zleceniodawcy lub zamawiaj─ůcego. O┼Ťwiadczenia we wniosku dotycz─ůce spe┼énienia ustawowych wymog├│w, zleceniodawca lub zamawiaj─ůcy sk┼éada pod rygorem odpowiedzialno┼Ťci karnej za sk┼éadanie fa┼észywych o┼Ťwiadcze┼ä. Wniosek mo┼╝e by─ç z┼éo┼╝ony w formie dokumentu papierowego albo elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, za pomoc─ů profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udost─Öpnionym przez ZUS (portal ZUS-PUE).

Wnioski o ┼Ťwiadczenie postojowe mog─ů by─ç z┼éo┼╝one do ZUS najp├│┼║niej w terminie 3 miesi─Öcy od miesi─ůca, w kt├│rym zosta┼é zniesiony og┼éoszony stan epidemii. ┼Üwiadczenie postojowe w omawianym przypadku przys┼éugiwa┼éo b─Ödzie w wysoko┼Ťci sumy wynagrodze┼ä z tytu┼éu wykonywania um├│w cywilnoprawnych. ZUS wyp┼éaca ┼Ťwiadczenie postojowe niezw┼éocznie w formie bezgot├│wkowej na numer rachunku bankowego osoby uprawnionej.

┼Üwiadczenie postojowe mo┼╝e zosta─ç przyznane ponownie (jednak nie wi─Öcej, ni┼╝ trzykrotnie), na podstawie o┼Ťwiadczenia osoby uprawnionej, kt├│rej wyp┼éacono ┼Ťwiadczenie postojowe pod warunkiem wykazania, ┼╝e sytuacja materialna uprawnionego nie uleg┼éa poprawie. Ponowna wyp┼éata ┼Ťwiadczenia postojowego nie mo┼╝e nast─ůpi─ç wcze┼Ťniej, ni┼╝ w miesi─ůcu nast─Öpuj─ůcym po miesi─ůcu wyp┼éaty ┼Ťwiadczenia.

3.2
/ 5
(liczba g┼éos├│w: 
10
)
Twoja ocena

Wszelkie materia┼éy znajduj─ůce si─Ö na niniejszej stronie zamieszczone s─ů w jedynie w celu informacyjnym i nie mog─ů by─ç traktowane jako porada prawna w ┼╝adnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dok┼éadamy wszelkich stara┼ä, aby informacje tu zawarte by┼éy kompletne, prawdziwe i aktualne.

W┼éa┼Ťciciel portalu nie ponosi odpowiedzialno┼Ťci za ┼╝adne stwierdzenie zawarte w tre┼Ťci niniejszej strony, jak r├│wnie┼╝ za ewentualne b┼é─Ödy lub braki w zamieszczonych materia┼éach, ani te┼╝ za ewentualne rezultaty dzia┼éa┼ä podj─Ötych w oparciu o nie. Odwiedzaj─ůcy niniejsz─ů witryn─Ö powinni zasi─Ögn─ů─ç indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek spos├│b odnosz─ůcych si─Ö do ich praw i obowi─ůzk├│w.

Bardzo prawdopodobne, ┼╝e odpowied┼║ na nurtuj─ůce ci─Ö pytanie znajduje si─Ö ju┼╝ w naszej bazie. Sprawd┼║ to! W tym celu w okienku poni┼╝ej opisz has┼éowo sw├│j problem ÔÇô postaraj si─Ö ograniczy─ç do trzechÔÇôczterech s┼é├│w. Je┼╝eli wynik b─Ödzie negatywny, zadaj pytanie, korzystaj─ůc z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci do┼éo┼╝─ů wszelkich stara┼ä, aby szybko odpowiedzie─ç na Twoje pytanie. Mimo to w niekt├│rych przypadkach czas oczekiwania na odpowied┼║ mo┼╝e wynosi─ç od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pyta┼ä zadawanych wielokrotnie lub tych, na kt├│re odpowiedzi pojawi┼éy si─Ö ju┼╝ w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.