Czy sprzedawca może odmówić zwrotu produktu jeśli nie mam paragonu?

Kupiłam ostatnio buty, które okazały się być za małe. Niestety zgubiłam też paragon. Czy mogę dokonać zwrotu jeśli nie mam paragonu?

Pytanie od: Agnieszka


Nasz ekspert odpowiada

Przez zwrot towaru zwykle rozumiemy przypadek, gdy kupujący zamierza odstąpić od umowy korzystając z umownego prawa do odstąpienia lub prawa ustawowego, nie związanego jednak z odpowiedzialnością sprzedawcy za jakość sprzedanej rzeczy (np. rękojmia).

W przypadku ustawowego prawa do odstąpienia od umowy (np. zawartej na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa) posiadanie paragonu nie musi wpływać na realizację prawa. Wystarczy jakakolwiek możliwość wykazania faktu zawarcia umowy. Kupując – przykładowo – na odległość, najczęściej przez internet konsument posiada zazwyczaj korespondencję elektroniczną, potwierdzającą zakup. Sprzedawca wręcz nie może wymagać posłużenia się przez konsumenta określonym rodzajem dowodu zawarcia umowy.

Inaczej sytuacja wygląda, gdy prawo do zwrotu rzeczy ma charakter umowny, w oparciu o przepis art. 395 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. 2019, poz. 1145 z późn. zm.). Dotyczy to przeważnie towarów kupowanych w handlu tradycyjnym (w sklepie stacjonarnym). Przyjmuje się, że sprzedawca w takim wypadku może określać swobodnie nie tylko termin zwrotu rzeczy, ale także jej stan (np. zwrot rzeczy tylko nieużywanej, z metkami) oraz dokumenty potwierdzające zakup. Tym samym należy stwierdzić, że sprzedawca może odmówić przyjęcia zwrotu rzeczy, jeżeli konsument zgubił paragon.

4.5
/ 5
(liczba głosów: 
2
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.