Zwrot przecenionego towaru - czy jest możliwe?

Czy mogę zwrócić towar w sklepie stacjonarnym jeśli był przeceniony? Czy moje prawa się zmienią jeśli towar był zakupiony online?

Pytanie od: Agnieszka


Nasz ekspert odpowiada

Przecena towaru, co do zasady nie wpływa na prawa konsumenta, przyznane mu ustawami. Przepisy takie mają charakter bezwzględnie obowiązujący i sprzedawca nie może ich uchylać ani zmieniać.

Jeżeli przez zwrot będziemy rozumieli odstąpienie od umowy w ramach odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu rękojmi, przecena nie będzie miała znaczenia. Jeżeli jednak przecena będzie związana z wadą rzeczy, o której kupujący wiedział w chwili zawarcia umowy (jak też i o związku przeceny z wadą), wówczas odpowiedzialność z tytułu rękojmi nie będzie obejmowała tej wady (por. przepis art. 557 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. 2019, poz. 1145 z późn. zm.).

Przez zwrot możemy rozumieć także sytuację, w której sprzedawca przyznał kupującym prawo do odstąpienia od umowy zgodnie z przepisem art. 395 Kodeksu cywilnego (umowne prawo odstąpienia, prawo do namysłu). Sprzedawca, który stosuje politykę przyjmowania zwrotów, może określać swobodnie termin zwrotu rzeczy, jej stan (np. zwrot rzeczy tylko nieużywanej, z metkami) oraz dokumenty potwierdzające zakup. Może np. wymagać przedstawienia paragonu. Sprzedawca może też dopuścić tylko wymiany rzeczy na inne w takiej samej lub wyższej cenie, a także może wyłączyć w ramach ogólnie stosowanej polityki przyjmowania zwrotów możliwość zwrotu rzeczy przecenionej lub z wyprzedaży. Wobec rzeczy przecenionych polityka przyjmowania zwrotów może być odmienna – np. termin może być krótszy lub możliwa będzie tylko wymiana rzeczy.

Swoboda kształtowania prawa do zwrotu nie będzie natomiast dotyczyć rzeczy zakupionych w ramach umowy zawartej na odległość, w rozumieniu ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (t.j. Dz. U. 2019, poz. 134). Jeżeli rzecz nie podlega wyjątkom opisanym w ustawie (np. nagrania na płycie CD), niezależnie od faktu przeceny, konsument może od umowy odstąpić w terminie 14 dni, licząc od dnia dostarczenia.

4.3
/ 5
(liczba głosów: 
4
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.