Nagrody i świadczenia pieniężne w pracy a podatek

Czy pracodawca w związku z wręczeniem nagrody swojemu pracownikowi jest zobowiązany odprowadzić podatek?

Pytanie od: Mario85


Nasz ekspert odpowiada

Odpowiadając na tak brzmiące pytanie warto zwrócić uwagę na art. 31 ustawy PIT zgodnie z którym, zakłady pracy, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego.

Zestawiając ten przepis z Art. 12 ust. 1 tej samej ustawy (który ustala, iż za przychody ze stosunku pracy uważa się także nagrody) należy uznać, iż zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych muszą być pobrane przez pracodawcę z dochodu uzyskiwanego przez pracownika w tym zakładzie pracy, gdzie wartość dochodu pracownika jest powiększona w związku z otrzymaniem nagrody.

W związku z powyższym odpowiedź na pytanie brzmi: tak, pracodawca jest zobowiązany do potrącania podatku, również od nagród przekazywanych pracownikowi.

0
/ 5
(liczba głosów: 
0
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.