Podatki od wygranych i zakładów bukmacherskich

Czy po wygranej w zakładach bukmacherskich należy wygraną uwzględnić w rozliczeniu pit?

Pytanie od: Mario85


Nasz ekspert odpowiada

Podatek od wygranych w grach wzajemnych, czyli zakładach bukmacherskich, powstaje w momencie, gdy jednorazowa wygrana przekroczy kwotę 2280 zł.

Wygrałeś sporą sumę w zakładach bukmacherskich? Musisz pamiętać, o konieczności opłacenia podatku. Ile wynosi podatek od wygranych i czy jest jakaś możliwość jego uniknięcia? Podpowiadamy, w jaki sposób uwzględnić wygraną w rozliczeniu rocznym PIT.

Podatek od wygranej - ile wynosi?

Podatek od wygranych w grach wzajemnych, czyli zakładach bukmacherskich, powstaje w momencie, gdy jednorazowa wygrana przekroczy kwotę 2280 zł. Podatek wyniesie wtedy 10% od kwoty wygranej. Szczegółowe zapisy dotyczące podatku od wygranej, można znaleźć w art. 30 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Warto wiedzieć, że to nie jedyny podatek pobierany od zakładów bukmacherskich. Podstawowy podatek wynosi bowiem 12% i pobierany jest od każdego gracza juz w momencie zawierania zakładu, jest zatem wliczony w cenę każdego kuponu.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od wygranej?

Wszystkie mniejsze lub równe kwocie 2280 zł wygrane nie podlegają opodatkowaniu. Jeśli wygrasz zatem np. 2000 złotych, to nie musisz zupełnie przejmować się dodatkowym obowiązkiem podatkowym. Warto pamiętać, że podatek należny jest od pełnej kwoty powyżej 2280 zł, a nie tylko od nadwyżki. Nie ma przy tym możliwości uniknięcia opłaty podatku od wygranej, jeśli kwota wygranej przekracza 2280 zł, gdyż przepisy nie przewidują żadnych zwolnień podatkowych w tym przypadku.

Podatek od wygranej w zakładach bukmacherskich - jakie jest opodatkowanie?

Wiesz już, że podatek od wygranej wynosi 10% kwoty, którą uzyskałeś. Co jednak istotne, dotyczy on nie tylko wygranej w Polsce. Podatek o tej samej wielkości należy zapłacić również w sytuacji, gdy wygrałeś powyżej 2280 zł w innych krajach Unii Europejskiej i państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dobra informację stanowi fakt, że nie musisz się fatygować, aby zapłacić podatek od wygranej. Jest on odliczany automatycznie od Twojej wygranej. Suma, która trafi na Twoje konto będzie już zatem o niego pomniejszona.

Rozliczenie roczne PIT - jak uwzględnić wygraną?


Wygrywając u bukmachera "stacjonarnego", warto poprosić o tzw. potwierdzenie wygranej, czyli dokument potwierdzający legalność wygranych pieniędzy. Duża kwota wpływająca na konto może być niepokojąca z punktu widzenia Urzędu Skarbowego, więc od razu warto pomyśleć o dokumencie zabezpieczającym się zanim dojdzie do rozliczenia podatku PIT. Co jednak istotne, nie ma obowiązku wykazania wygranej w corocznej deklaracji podatkowej. Dlaczego? Urząd Skarbowy powinien otrzymać informację o wygranej w chwili otrzymania podatku, czyli formalnie podczas przekazania nagrody.

4
/ 5
(liczba głosów: 
2
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.