Czy bank może odmówić zamknięcia rachunku zajętego przez komornika?

Zamknięcie konta bankowego z zajęciem komorniczym - czy jest możliwe?

Pytanie od: Mario85


Nasz ekspert odpowiada

Rozwiązanie umowy rachunku bankowego może nastąpić w każdym terminie zgodnie z przepisem art. 730 k.c. Ani przepisy kodeksu cywilnego, ani prawa bankowego nie ustanawiają jakiejkolwiek przeszkody w zamknięciu rachunku zajętego przez komornika.

Często jednak zapisy w tym zakresie znajdują się w regulaminach banków albo w umowach - czy są one uzasadnione, czy nie zależy od treści zapisów umowy lub regulaminu. Warto jednak wskazać, że większość tzw. doktryny tj. profesorów prawa i uznanych autorytetów nie postrzega takiego obostrzenia jako uzasadnionego. Tak też wypowiedział się Rzecznik Finansowyhttps://rf.gov.pl/najczestsze-pytania-i-odpowiedzi-bankowo-finansowe/Czy_bank_moze_odmowic_zamkniecia_rachunku_bankowego__jezeli_rachunek_zostal_zajety_przez_komornika___22318

3
/ 5
(liczba głosów: 
7
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.