Czy komornik ma prawo zająć konto współmałżonka na które wpływa wynagrodzenie dłużnika?

Na moje konto wpływa wynagrodzenie męża, które zajął komornik. Konto jest tylko moje, mąż nie jest współwłaścicielem. Mamy wspólnotę majatkową. Czy w takiej sytuacji komornik może zająć moje konto?

Pytanie od: frezja


Nasz ekspert odpowiada

Komornik uprawniony jest do zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego o ile prowadzi egzekucję wobec dłużnika, który jest posiadaczem rachunku.

W takim wypadku komornik (z uwzględnieniem limitu zajęcia rachunku bankowego) zajmuje wszystkie środki na rachunku, bo zgodnie z prawem może je wypłacić w całości posiadacz albo osoba działająca w jego imieniu - pełnomocnik. Jeśli rachunek nie jest wspólny, to wszystkie środki na nim będą traktowane jako przypadające posiadaczowi rachunku.

W przypadku, w którym na rachunek żony wpływa wynagrodzenie męża wchodzące zgodnie z art. 31 par. 2 pkt. 1 k.r.o. do majątku wspólnego, można podnieść taki argument, że dla zajęcia majątku wspólnego komornik powinien mieć klauzulę wykonalności przeciwko małżonkowi na podstawie art. 787 k.p.c. Przy braku takiej klauzuli komornik nie powinien zajmować takiego majątku, co może stanowić podstawę dla skargi na czynności komornika.

5
/ 5
(liczba głosów: 
2
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.