Czy komornik może zająć majątek współmałżonka dłużnika, jeśli mają podpisaną intercyzę?

Żona bez mojej wiedzy doprowadziła do dużego zadłużenia. Mamy od wielu lat intercyzę gdzie jest ujęty majątek wspólny. Jak mogę się obronić przed komornikiem?

Pytanie od: Jerzy


Nasz ekspert odpowiada

Jeżeli jeden z małżonków zaciąga zobowiązania i ich nie spłaca, co do zasady odpowiedzialny jest za nie sam. Komornik mógłby sięgnąć do majątku wspólnego dłużnika i jego małżonka o ile posiadałby klauzulę wykonalności również przeciwko małżonkowi.

Zgodnie z przepisem art. 787 k.p.c. taka klauzula zostanie nadana przez sąd jeśli wierzyciel wykaże dokumentem prywatnym lub urzędowym, że wierzytelność wynika z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika. Taka sytuacja mogłaby odnosić się np. do niespłaconego kredytu, jeśli na umowie kredytowej małżonek podpisał klauzulę o zgodzie na jej podpisanie przez żonę.

3.3
/ 5
(liczba głosów: 
3
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.