Czy komornik może zająć zwrot podatku na dzieci?

Witam. mam rentę socjalną do 10.2019 roku. Komornik nie zabiera mi nic z renty socjalnej (724 zł). Mam pytanie... Muszę rozliczyć dzieci (dwójke) - czy komornik zabierze mi ulgę?

Pytanie od: Wisienka


Nasz ekspert odpowiada

Choć Naczelny Sąd Administracyjny z 27 marca 2014 r. w sprawie pod sygnaturą akt II FSK 979/12 stwierdził, że nadpłata w podatku PIT jest niezbywalna i nie może być zajęta w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika sądowego na podstawie przepisów o cywilnym postępowaniu egzekucyjnym, to od tego czasu zmieniły się zapisy Ordynacji Podatkowej.

Aktualnie zgodnie z art. 76 OP nadpłaty od razu zaliczane są na poczet zaległości i mogą zostać zajęte w postępowaniu cywilnym. 

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.