Czy komornik może zająć zwrot z podatku bez poinformowania dłużnika?

Czy komornik bez poinformowania mnie o zajęciu zwrotu z podatku może zabrać pieniądze?

Pytanie od: Rafal


Nasz ekspert odpowiada

Zgodnie z art. 805 § 1 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.) przy pierwszej czynności egzekucyjnej doręcza się dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, z podaniem treści tytułu wykonawczego i wymienieniem sposobu egzekucji oraz z pouczeniem o możliwości, terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności i innymi pouczeniami. Komornik musi poinformować dłużnika o wszczęciu egzekucji i podjętych czynnościach tj. dokonanych zajęciach (w tym zajęciu zwrotu podatku), problematyczne jest jednak to, kiedy taka informacja dochodzi do dłużnika.

Jak wynika z przywołanego powyżej przypisu, zawiadomienie od komornika jest przekazywane "przy" pierwszej czynności komornika. Zwykle zajęcie działa zanim dłużnik otrzyma oficjalne zawiadomienie od komornika i dłużnik dowiaduje się o zajęciu np. z informacji o blokadzie na rachunku bankowym albo od pracodawcy, a tym samym już po fakcie i ściągnięciu kwoty (lub jej części przez komornika). Nie wyłącza to jednak obowiązku poinformowania dłużnika przez komornika osobnym zawiadomieniem o egzekucji i podjętych czynnościach.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Wszelkie materiały znajdujące się na niniejszej stronie zamieszczone są w jedynie w celu informacyjnym i nie mogą być traktowane jako porada prawna w żadnej konkretnej sprawie, aczkolwiek dokładamy wszelkich starań, aby informacje tu zawarte były kompletne, prawdziwe i aktualne.

Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenie zawarte w treści niniejszej strony, jak również za ewentualne błędy lub braki w zamieszczonych materiałach, ani też za ewentualne rezultaty działań podjętych w oparciu o nie. Odwiedzający niniejszą witrynę powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.