Czy można wypowiedzieć ubezpieczenie OC zawarte przez telefon?

Mam dość poważny i nietypowy problem. Zbliżał się koniec ubezpieczenia OC mojego auta. Stare, Pocztowe, wypowiedziałem przed terminem. Skorzystałem ze strony Rankomat i LINK4 by poznać ich oferty. Po rozmowie telefonicznej z konsultantem LINK4 zdecydowałem się skorzystać z ich oferty. Podałem wszystkie dane i w zasadzie brakło tylko przelewu. Konsultant miał się ze mną jeszcze zdzwaniać za 2-3 dni. Na drugi dzień po rozmowie z LINK4, zadzwonili z Rankomatu (choć 100% pewności nie mam czy nie bezpośrednio z ubezpieczalni Proama) przedstawiając ofertę tej właśnie firmy. Po zastanowieniu się stwierdziłem, że będzie ona bardziej interesująca. Konsultantce powiedziałem że już wcześniej "byłem po słowie" z LINK4. Na zapytanie co mam zrobić z dogadaną ofertą od nich powiedziano mi że nic, bo to wszystko przez telefon, na odległość. Zatem temat mówiąc kolokwialnie, olałem. Za Proamę przelew zrobiłem, za LINK4 nie, zapominając o tym temacie zupełnie. Przypomniało mi po jakimś czasie wezwanie do zapłaty. Nie podjąłem tematu, ale ostatnio przyszło oprócz ponaglenia, informacja że sprawa zostanie przekazana kancelarii adwokackiej. Pisałem odwołanie powołując się na art. 28, ale odpisano mi że nie ma on w tym przypadku zastosowania. Dodam, że zacząłem działać po prawie 2 miesiącach od rozpoczęcia terminu ubezpieczenia. Sprawa jest dla mnie bardzo poważna, bo Proamie za OC+małe AC zapłaciłem 1,4 tys., a LINK4 żąda ode mnie ponad 1,7 tys. Bardzo proszę o radę, a w zasadzie POMOC. 

Pytanie od: Andrzej


Nasz ekspert odpowiada

Jeśli w czasie rozmowy telefonicznej dochodzi do zawarcia umowy (jest to tzw. forma dokumentowa), to umowa staje się skuteczna i wiąże. Wydaje się jednak, że w odniesieniu do opisanej w pytaniu sytuacji będzie możliwe zastosowanie Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U 2019 poz. 134).

Zgodnie z art. 40 tej ustawy.

W przypadku umów ubezpieczenia termin, w którym konsument może odstąpić od umowy, wynosi 30 dni od dnia poinformowania go o zawarciu umowy lub od dnia potwierdzenia informacji, jeżeli jest to termin późniejszy. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem oświadczenie zostało wysłane.

Informacje, o których mowa powyżej to dane przedsiębiorcy, istotnych właściwościach świadczenia i jego przedmiotu; cenie; zasadach zapłaty ceny lub wynagrodzenia itd. Informacja powinna zawierać też dane o prawie oraz sposobie odstąpienia od umowy, albo wskazaniu, że prawo takie nie przysługuje. Przedsiębiorca jest obowiązany do przekazania konsumentowi takich informacji na papierze lub innym trwałym nośniku dostępnym dla konsumenta, przed zawarciem umowy, a gdy umowa jest na życzenie konsumenta zawierana z zastosowaniem środka porozumiewania się na odległość, który na to nie pozwala - niezwłocznie po jej zawarciu.

Zatem jeśli pierwszy ubezpieczyciel nie przekazał takich informacji (na co wydaje się wskazywać zadawane pytanie), to być może termin 30 dni z przywołanego przepisu jeszcze nie biegnie i wciąż możliwe jest odstąpienie od umowy. Warto to sprawdzić.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.