Czy odwołanie darowizny jest możliwe?

Po śmierci ojca aktem notarialnym mieszkanie zostało rozdzielone między mnie, brata i matkę po 1/3. Następnie ja miałem darować bratu swoją część w zamian za 20 tysięcy złotych. Kiedy poszedłem na przygotowane przez brata i matkę spotkanie z notariuszem okazało się, że o pieniądzach nie ma mowy, ale akt darowizny podpisałem (żeby nie robić zamieszania). Następnie brat podpisał coś na kształt umowy, na której jest data, podpisy i informacja, że spłaca część z tytułu powstałej należności. W ciągu kolejnych lat spłacił 10 tysięcy i sprawa utknęła. Unika bezpośredniego kontaktu, kontaktuje się przez matkę. Matka natomiast jest chora i ucieka się do rozlicznych manipulacji i przemocy emocjonalnej, obraża się na mnie za to, że chciałbym, mimo wszystko, odzyskać obiecane pieniądze. Jak powinno wyglądać postępowanie w tej sytuacji?

Pytanie od: Jerzy Komar


Nasz ekspert odpowiada

Umowa notarialna, której przedmiotem jest darowizna np. mieszkania skutecznie przenosi własność na obdarowanego. Należy podkreślić, że takie przeniesienie następuje "pod tytułem darmym" tj. nie łączy się z nim świadczenie wzajemne. Zatem - skoro doszło do darozwizny, to nie można domagać się zapłaty za mieszkanie.

Warto jednak pochylić się nad umową, której podpisanie łączyło się z darowizną i sprawdzić, czy roszczeń z tej umowy nie da się po prostu wyegzekwować przed sądem. Gdyby i tu pojawiła się trudność można rozważyć złożenie oświadczenia o odwołaniu darowizny zgodnie z art. 898 k.c. o ile wystąpiła po stronie obdarowanego rażąca niewdzięczność.

5
/ 5
(liczba głosów: 
1
)
Twoja ocena

Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie. Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem – postaraj się ograniczyć do trzech–czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny, zadaj pytanie, korzystając z formularza.

Zadaj pytanie

Nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby szybko odpowiedzieć na Twoje pytanie. Mimo to w niektórych przypadkach czas oczekiwania na odpowiedź może wynosić od kilku do kilkunastu dni. Redakcja zastrzega sobie prawo niepublikowania pytań zadawanych wielokrotnie lub tych, na które odpowiedzi pojawiły się już w serwisie.

Nasi Partnerzy

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce cookies

Ok, rozumiem.